Jak przetrwać izolację domową, apteczka dla Rodziców

27 kwietnia 2020

        Przedłużające się zamknięcie nas w domach odczuwamy  wszyscy bardzo dotkliwie. Najtrudniej jest odnaleźć się naszym dzieciom, które nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Często buntują się, narzekają na nudę i oczekują od nas kreatywnych pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego.

        Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego z naszymi Pociechami.

 Propozycja 1:

„Cała Polska czyta dzieciom…”

 Propozycje książek dla dzieci w różnym wieku:

  1. Seria „Czytam sobie” – seria podzielona jest na części, w zależności od umiejętności czytelniczych dziecka. Przygotowana w taki sposób, aby zachęcić dziecko do samodzielnego czytania. Wszystkie historie są naprawdę interesujące, zabawne, ciekawe i mądre.
  • „Detektyw Pozytywka” Grzegorz Kasdepke;


Sympatycznego Detektywa Pozytywkę lubią wszystkie dzieci z kamienicy, gdzie mieści się jego agencja „Różowe Okulary”. Bo Detektyw Pozytywka potrafi rozwiązać każdą, najtrudniejszą nawet zagadkę, a mali czytelnicy, podążając tropem jego rozumowania, uczą się logicznego myślenia i wyciągania wniosków. 

Książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek „kryminalnych”, które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wątki „kryminalne” dotyczą różnych zjawisk, z którymi mali czytelnicy spotykają się na co dzień, jak np. roztrzaskanie na balkonie wazonu z wodą przez mróz. Próby ich wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Na końcu książki zamieszczone są rozwiązania zagadek.

  • „Nela w krainie orek” + cała seria;

Nela to najmłodsza reporterka świata. Dziewczynka w wieku ośmiu lat wydała książkę „10 niesamowitych przygód Neli”, w której opisuje swoje przygody podróżnicze. Nela odwiedziła wiele krajów świata – m.in. Etiopię, Zanzibar, Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Peru oraz Chile. Prowadzi w TVP program „Nela Mała Reporterka”, prezentując swoim rówieśnikom ciekawostki z całego świata. Jej idolem jest Steve Irwin – podróżnik, przyrodnik i prezenter programów podróżniczych.

 4.”Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” – Magiczna seria Andrzeja Maleszki;

Kuki, Tosia i Filip to polskie dzieci, które muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami. Chcą odzyskać zainteresowanie i miłość rodziców, których pochłonęła chęć zarabiania pieniędzy. Do świata dzieci wplata się magia czerwonego krzesła, który posiada nadzwyczajne właściwości…

Doskonały tytuł dla początkujących moli książkowych. Wspaniałe narracje, i ciekawa akcja, książka, którą można przeczytać jednym tchem.

Propozycja 2:

Rodzinny Klub Filmowy;

Polecam kilka pozycji, które warto obejrzeć razem z dziećmi. Propozycje te, wywołują wiele refleksji i uczą nas dorosłych, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na tematy trudne…

1. „W głowie się nie mieści” reż. Pete Docter;

Wspaniała bajka, po której obejrzeniu warto porozmawiać z dziećmi na temat emocji. O tym, co się dzieje w nas, gdy tłumimy nasze emocje. W jaki sposób je rozpoznawać, kontrolować i przeżywać.

  • „Coco” reż. Lee Unkrich, Adrian Molina;

Przejmująca opowieść o walce ambicji i tradycji. Bajka, która porusza bardzo trudny temat, często omijany  przez rodziców w rozmowach z dziećmi – temat śmierci. Pozycja ta, wywołyje wiele refleksji i ukazuje nam dorosłym, że w drodze na szczyt, warto czasem przystanąć i spojrzeć za siebie…

  • „Odlot” reż. Pete Docter, Bob Peterson;

Wzruszająca opowieść o budowaniu prawdziwych relacji. O przyjaźni i miłości. O tym, co naprawdę liczy się w życiu.

  • „Captain Fantastic” reż. Matt Ross;

Nie jest to opowieść o superbohaterze obdarzonym  nadprzyrodzonymi mocami, czy niewyobrażalną siłą. Jednak już od kilku pierwszych minut historii, zaczynamy rozumieć skąd wziął się tytuł filmu. I zaraz po owym odkryciu, rodzi się ogromna sympatia do głównego bohatera, ojca sześciorga dzieci, który wychowuje je samotnie, z dala od cywilizacji i pokus współczesnego świata. I równolegle rodzi się też sympatia do dzieci “Capitana”, które w ogromnej świadomości podejmują decyzje dotyczące swoich światopoglądów (najmłodsze mają 6-7 lat), ze zrozumieniem wypełniają swoje obowiązki, są niesamowicie zżyte ze sobą, wspierają się w każdym momencie i w każdej sytuacji. Żyjąc z dala od cywilizacji funkcjonują tylko w swoim towarzystwie, Wkrótce jednak muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym…
Capitan Fantastic to wspaniała opowieść pełna wzruszeń, humoru, wywołującą ciarki na plecach. Traktuje o trudzie godzenia rodzicielstwa z własnym nonkonformizmem, o tym jak ważne jest znalezienie równowagi w każdej sytuacji.  Opowiada o rodzinie jako wartości nadrzędnej i o pokorze…


Propozycja 3:

Wspólne , rodzinne pieczenie, gotowanie, powrót do dzieciństwa…

 Propozycja 4:

Eksperymenty czyli to, co dzieci lubią najbardziej…

 „Zabawa w uciekający brud”

Przygotowanie:

Do płaskiego talerza nalewamy wodę. Następnie posypujemy ją mielonym pieprzem, który będzie imitował brud. Zamaczamy w niej paluszek dziecka pokazując brak jakiegokolwiek efektu. Następnie mydlimy paluszek i ponownie zanurzamy, wtedy pieprz rozejdzie się na boki. W ten sposób brud „ucieka” od mydła.
Propozycja 5:

Zabawy sensoryczne – z wykorzystaniem masy solnej:


Podstawowy przepis na masę solną 

Składniki:

  • szklanka soli drobnoziarnistej
  • szklanka mąki
  • 1/3 – 1/2 szklanki wody

Wykonanie:

Zmieszaj dokładnie sól z mąką. Bardzo powoli (!) dolewaj wodę i ugniataj jak ciasto na posypanej mąką stolnicy. Wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie. Do wycinania kształtów foremkami, rozwałkuj ciasto. Do lepienia figurek wystarczy oderwać bryłkę odpowiedniej wielkości.

Propozycja  6:


Gry i zabawy rodzinne;

 skorzystajmy z wszelkiego rodzaju gier planszowych, puzzli, zabawy ruchowe, wspólne zgadywanki, wspólne wycinanie, kolorowanie.

Z całego serca życzę Wam, aby te chwile, spędzone w rodzinnym gronie, okazały się wspaniałym momentem na budowanie i utrwalanie rodzinnych relacji, poznawanie siebie na nowo i refleksję nad tym, co w życiu liczy się dla nas najbardziej… po prostu bawcie się ze sobą.

Z serdecznymi pozdrowieniami!

M. Napierała