Izolacja, jej wpływ na nasze emocje.

27 kwietnia 2020

Koronawirus zamknął nas w domach. Odczuwamy to wszyscy bardzo dotkliwie. Najtrudniej jest odnaleźć się naszym pociechom tym małym i tym dużym, które nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Często się denerwują, ulegają frustracji i nie chcą być ciągle z nami w domach. Często buntują się, narzekają na nudę i oczekują od nas kreatywnych pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego.

    Przedłużająca się izolacja wywołuje w nas dorosłych ale też w naszych dzieciach wiele niepokoju. Dzieci te młodsze ,ale i nastolatki obserwują nasze zachowania, wyczuwają nasze obawy związane z sytuacją w pracy, sytuacją finansową, zdrowiem. Coraz częściej zadają pytania, na które nie zawsze wiemy jak odpowiadać. Poniżej znajdziecie Państwo kilka sugestii dot. tego, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem.

Drogi Rodzicu, pamiętaj:

  • Przekazuj informacje zgodnie z prawdą, ale dostosuj swoje odpowiedzi do wieku rozwojowego dziecka.
  • Pozwól sobie na słowo „nie wiem”, by unikać przekazywania niepotwierdzonych informacji.
  • Staraj się być świadoma/y swoich lęków. To naturalne, że Ty również czujesz się nieswojo.
  • Towarzysz dziecku i bądź gotowa/y, by je wesprzeć.

Ważne:

Każde dziecko jest inne i każde w inny sposób radzi sobie z emocjami. Przyglądajmy się naszym dzieciom, bądźmy uważni i reagujmy na ich potrzeby.

Niektóre z dzieci będą zadawały dużo pytań, inne będą unikały tych tematów, bądź zaprzeczały: radośnie odpowiadając, że cieszą się, że nie idą do szkoły. Dla jeszcze innych, zmiany mogą być katalizatorem lęków o charakterze uogólnionym. Co to znaczy? Może pojawić się lęk „w innym opakowaniu” nie wprost, np: pobudzenie, mogą powrócić „nocne zmory”, trudności z zasypianiem czy budzenia. Młodymi ludźmi targają różne emocje , różne stany ducha, nawet nasze organizmy działają inaczej gdyż zaburzony został nasz rytm dnia później idziemy spać, śpimy dłużej .


My dorośli musimy pamiętać, że nasz lęk, wcale nie musi być ich lękiem. Nie zmuszajmy ich do zwierzania się, ale bądźmy obok, zadbajmy o czas, by można było porozmawiać o tym, co jest da nich trudne i niezrozumiałe

Warto zajrzeć codziennie, na kanał YouTube Akademia NFZ będą publikowane są tam  filmy z cyklu „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”,z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu: strach i lęk / izolacja społeczna / lęk o zdrowie i życie / lęk o utratę pracy / utrata kontroli nad życiem / konflikty w rodzinie – plan poniżej.

 Link do filmu: https://youtu.be/JHIPgNNpFcU zapowiadającego cykl.

Cykl składa się z 10 podcastów, każdy trwa ok 10 min. Będą publikowane codziennie, po jednym na kanale YouTube Akademia NFZ.

 Podcasty przygotowano wspólnie z psychologami – każdy podcast to rozmowa z Dorotą Mintą – psychoterapeutą z wieloletnim stażem, specjalizującą się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów, chorób przewlekłych, żałoby (jednocześnie będącą wykładowcą uniwersyteckim, działaczem społecznym i prezesem fundacji StomaLife).

Plan odcinków:

1. Lęk – co zrobić, by Tobą nie zawładnął?

2. Izoluj się pozostając w kontakcie z innymi.

3. Kontrola – jak jej nie stracić?

4. Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?

5. Obniżenie nastroju – zrób nowy plan.

6. Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?

7. Techniki relaksacji – jak się zregenerować?

8. Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych.

9. Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość?Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie.

10.   Drodzy Rodzice i Uczniowie jesteśmy dla Was dostępni poprzez e-dziennik, oraz komunikatory społecznościowe.

 Pozdrawiamy Was serdecznie, głowa do góry kochani wszyscy damy radę!!!

M.Napierała- pedagog szkolny

K.Lewandowska – psycholog