Ratownicy w Olszewce

17 kwietnia 2018

Dnia 17 kwietnia 2018 grupa uczniów, która realizowała program z ratownictwa medycznego  udała się z wizytą do Szkoły Podstawowej w Olszewce. W skład grupy wchodzili: Wiktoria Werner, Anna Kozłowska, Agnieszka Posieczek oraz Michał Madajski.

Na miejscu przeprowadzili pokazy dla społeczności szkolnej na temat pierwszej pomocy i postępowania w razie wypadku. Ponadto, uczniowie, którzy przygotowywali się do zdania egzaminu na kartę rowerową mogli zaliczyć podstawy wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.

Każda grupa uczniów obejrzała najpierw scenkę jak postępować z osobą, która uległa wypadkowi. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania prowadzących dowodząc, że już co nieco wiedzą o tym jak postępować w takich sytuacjach. Następnie, w mniejszych grupach, mogli w praktyce przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach, a także układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Zarówno prowadzący jak i uczestnicy spotkania dobrze się bawili i z żalem opuszczaliśmy tak chętnych do ćwiczeń uczniów. Zapał z jakim ćwiczyli pozwala mieć nadzieję, że młodsze pokolenia nie będą się bały pomagać i będą znały podstawy udzielania pierwszej pomocy gdyż w takich sytuacjach często liczą się właśnie pierwsze minuty.