INNOWACYJNA METODA ELEKTROSTYMULACJI NA NASZYCH ZAJĘCIACH LOGOPEDYCZNYCH W SPS

14 czerwca 2023

            W Szkole Podstawowej Specjalnej na zajęciach logopedycznych metody pracy wzbogacono o innowacyjną metodę terapii – „INNOWACYJNE METODY ELEKTROSTYMULACJI W LOGOPEDII” miały na celu wprowadzenie elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej poprzez wykorzystanie prądów w procesie terapeutycznym w różnych dysfunkcjach.  

Jak wiadomo, elektrostymulacja ma szerokie zastosowanie w logopedii poprzez wspomaganie takich problemów jak: ślinienie, opóźniony rozwój mowy, zaburzenia napięcia mięśniowego określonych mięśni, dyslalia obwodowa, mowa nosowa (rynolalia), afazja motoryczna, dyzartria, dysfagia, problemy z połykaniem pokarmów, krztuszenie podczas jedzenia i picia, po adenotomii, szczękościsk, rotacyzm, asymetrie twarzy, seplenienie międzyzębowe, zgrzytnie zębów, porażenia nerwów: twarzowego, trójdzielnego, językowo-gardłowego, porażenie fałdów głosowych, zaburzenia toru oddechowego, brak koordynacji ssanie-oddychanie-połykanie.

            Metoda elektrostymulacji pozwala na oddziaływanie na cały aparat artykulacyjny wspomagając jego funkcjonowanie. Zabiegi pobudzają włókna mięśniowe, dzięki czemu następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni. Elektrostymulacja jest wykonywana w naszej szkole bezpłatnie na akredytowanym sprzęcie medycznym. Rodzice pokrywają tylko koszt zakupu elektrod dla swojego dziecka, które starczają średnio na jedną całą serię zabiegów.

            Niech się dzieją logopedyczne cuda!

Innowacja pedagogiczna „Innowacyjne metody elektrostymulacji w logopedii” uzyskała pozytywną opinię rady pedagogicznej i jest realizowana w zakresie profilaktyki logopedycznej, która wynika z realizacji Programu wychowawczo-profilaktycznego Zespołu Szkół w Łobżenicy.

Neurologopeda

Patrycja Piszczek