Akademia dociekliwych

8 lutego 2019

W dniach 04.-08.02.2019r. w klasie V omawiano zagadkową i pełną nieznanych treści tematykę tygodniową pt. „Akademia dociekliwych”.  Podczas tego tygodnia zaznajomiono uczniów z zagadnieniami dotyczącymi m.in.: układu słonecznego, znanej postać – Mikołajem Kopernikiem, krainą prądu elektrycznego tj. sposobami oświetlenia i różnymi źródłami światła,  zasadami korzystania  z urządzeń elektrycznych  w domu oraz sposobami radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.

Podczas naszych podstawowych, codziennych czynności oraz realizowania stałych treści uczniowie wzbogacali swoją wiedzę o nowe informacje. Chłopcy obejrzeli prezentację multimedialną oraz film edukacyjny dotyczący układu słonecznego. Pełni zaangażowania wykonali przestrzenny układ słoneczny, nazywali odpowiednie planety oraz nazywali je wyklejając etykiety wyrazowe. Poprzez doświadczenia w klasie uczniowie zgłębiali m.in. treści związane z naszą planetą Ziemią oraz fazami księżyca. Nie zabrakło informacji dotyczących najważniejszej osoby związanej z omawianym tematem – Mikołajem Kopernikiem.  Uczniowie wysłuchali opowiadania dotyczącego postaci, a następnie wspólnie  omawialiśmy i wyszukiwaliśmy ciekawostki, które zapisywaliśmy na karcie spostrzeżeń. Kolejne dni dotyczyły tematyki związanej z prądem. Wówczas uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Nie taki prąd straszny”,  z którego dowiedzieli się np.:

-Skąd bierze się prąd?

-Czy naprawdę prąd jest niebezpieczny?

-Gdzie występuje i jak powstaje prąd?

-Jak oszczędzać energię?

– Jak korzystać z urządzeń elektrycznych w  domu?

Dzięki tym zajęciom uczniowie  otrzymali bardzo wiele ważnych i przydatnych informacji. Przede wszystkim zapamiętali, że prąd trzeba oszczędzać i szanować oraz przypomnieli sobie numer alarmowy, do służb ratowniczych, jakie należy powiadomić w razie wypadku lub niebezpieczeństwa. Chłopcy wykonali etykiety informujące o oszczędzaniu prądu, które za zgodą pani Dyrektor umieścili na szkolnych korytarzach oraz w toaletach.

Zachęcam rodziców do wspólnej nauki z dzieckiem. Miejmy na uwadze wskazywanie właściwych wzorców, nie zapominanie o rozważnym i prawidłowym korzystaniu  z  urządzeń elektrycznych  w domu przez dzieci tylko i wyłącznie pod kontrolą osób dorosłych.

Kamila Główczewska