NASZE INNOWACJE PEDAGOGICZNE

13 kwietnia 2022

 

W roku szkolnym 2021/2022 klasa 5/7/8 AS Szkoły Podstawowej Specjalnej w Zespole Szkół w Łobżenicy przystąpiła do udziału w projekcie edukacyjnym pt. 'Czytam z Klasą -Lekturki spod chmurki”.Autorem projektu jest Honorata Szanecka. Tegoroczna edycja projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” ma zasięg międzynarodowy . Patronat honorowy objął między innymi Rzecznik Praw Dziecka Pan Mikołaj Pawlak.

⛅️ Tym razem, poprzez czytanie lektur, dzieci zgłębią wiedzę na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody. Projekt ma na celu rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Rozwijanie ciekawości u dzieci oraz poznanie różnego typu zawodów wykonywanych przez dorosłych.

⛅️ W roku szkolnym 2021/2021 odwiedzimy Miasto Zawodów i poznamy różnorodne profesje.

W projekcie pojawią się trzy moduły, a w każdym z nich lektury do wyboru.

Projekt będzie zgodny z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Zadania wynikające z realizacji projektu wykonujemy podczas zajęć Funkcjonowanie Osobiste i Społeczne oraz zajęć z kreatywności.

Na początku naszej przygody z projektem wykonaliśmy gazetkę ścienną w klasie , na której zawisły chmurki z naszymi imionami. Przygotowaliśmy nasze lekturniki, w których będziemy opisywali przeczytane książki jak też tworzyli ilustracje do lektur. Zapoznaliśmy się z modułami projektu oraz z regulaminem.

Podczas realizacji I modułu czytaliśmy lekturę pt. „O psie , który jeździł koleją”. Podczas omawiania tekstu był i śmiech, podziw dla odwagi psa a także łzy. Wykonaliśmy też figury psa z łatek materiałowych. Poznaliśmy też cechy zawodu zawiadowcy stacji ,oraz rodzaje prac wykonywanych przez pracowników stacji PKP.

W czasie realizacji II modułu projektu nasz wybór padł na lekturę pt 'Dzieci pana astronoma” autorstwa Wandy Chotomskiej..

Podczas czytania tekstu lektury poznaliśmy przygody pana Astronoma, budowę kosmosu.

Wykonaliśmy figurkę astronauty, poznaliśmy planety układu słonecznego oraz cechy poszczególnych planet. Przygotowaliśmy w klasie wystawę naszych kosmicznych prac.

Informacje o naszych działaniach zamieszczamy na stronie internetowej projektu wraz z opisem zadań zrealizowanych podczas poszczególnych modułów projektu . Zamieszczamy tam również fotorelację naszych poczynań . Zapraszam do obejrzenia efektów naszych działań.

Monika Napierała – Hoppe