„Znamię? Znam je”

8 maja 2023

Program edukacyjny „Znamię! Znam je?” dotyczy profilaktyki czerniaka, przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.
Czerniak co o nim wiemy:

W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony, a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

Nasza szkoła już od trzech lat uczestniczy w tej szeroko zainicjowanej akcji profilaktycznej, gdyż wiemy, że programy edukacyjne są bardzo ważne, ponieważ uczą młodych ludzi o zagrożeniach związanych z rakiem skóry, w tym o czerniaku. Krótkie programy edukacyjne, mogą pomóc w zwiększeniu świadomości i wiedzy na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania raka skóry.

Natomiast powtarzanie programów edukacyjnych o czerniaku co roku może pomóc w utrwaleniu wiedzy i zwiększeniu świadomości na temat profilaktyki raka skóry. To ważne, ponieważ im więcej ludzi będzie wiedziało o zagrożeniach związanych z rakiem skóry, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie i skuteczniejsze leczenie.
W ramach programu Akademia Czerniaka uczniowie na lekcji biologii przypomnieli sobie o czerniaku. Mieli również okazję zobaczyć specjalnie przygotowany film (reportaż z specjalistą dermatologii i chirurgii onkologicznej) oraz materiałom informacyjnym (ulotki, plakaty) które otrzymał każdy z uczniów. Dzięki temu uczniowie dowiadują się, jak prawidłowo sprawdzać skórę by uchronić się przed czerniakiem.
L. Lasik