Wykorzystanie monitorów interaktywnych do grywalizacji

1 grudnia 2023

            Grywalizacja to wykorzystanie mechanizmów znanych z gier do INNYCH niż GRA obszarów. Stosuje się ją w celu utrzymania zaangażowania, budowania nawyków i kształtowania pozytywnych zachowań oraz dążenia do osobistego lub zespołowego mistrzostwa. Termin stosuje się zamiennie z gamifikacją oraz gryfikacją. Metodycy i specjaliści kształcenia informują, że użytkownicy sieci zapamiętują zaledwie 10% z tego, co przeczytają, 20% z tego, co usłyszą, ale aż 90% z tego, co zrobią. Zadanie może być zwykłą symulacją, która imituje realne czynności lub działania. Z licznych badań nad grywalizacją wynika, że wiele osób chciałoby, żeby ich nauka albo praca przypominała bardziej grę niż tradycyjnie wykonywane zadania.

            Do tego celu doskonale nadają się monitory interaktywne – pozwalają uczniowi poczuć sprawczość – samodzielnie wykonuje zadanie na ekranie dotykowym. Może również jednocześnie rywalizować z koleżanką/kolegą w podwójnym trybie tablicy. Ważną opcją jest również możliwość bieżącego śledzenia wyników, które wyświetlają się w atrakcyjnej formie z elementami interaktywnymi.

            Jedną z najchętniej wykorzystywanych przez uczniów aplikacji internetowych jest kahoot. Pozwala on na stworzenie quizów z każdej dziedziny w prosty i intuicyjny sposób. Przy wersji bezpłatnej liczba udzielanych odpowiedzi jest ograniczona, wybierając opcję płatną rozwija się cały wachlarz możliwości.

            Kolejną ciekawą aplikacją wykorzystującą elementy rywalizacji jest quizlet, który również zawiera olbrzymią bazę gotowych materiałów i daje możliwość szybkiej zmiany formy zabawy – od fiszek poprzez tradycyjny quiz, aż po inne formy interaktywnej rozrywki.

            Stosunkowo nowym narzędziem w naszej szkole jest blooket, który pozwala uczniom na grę w czasie rzeczywistym i rywalizację między sobą. Daje też możliwość samodzielnego stworzenia quizu przez uczniów i śledzenia jego przebiegu na monitorze, co zwiększa zaangażowanie uczniów.

            Kolejnym  narzędziem pozwalającym uczniom przenieść się w świat gier jest aplikacja JeopardyLabs. Jest to edukacyjna wersja teleturnieju VaBanque, który możemy obejrzeć w polskiej telewizji. Praca w zespołach powoduje wzrost motywacji i chęci do zdobywania wiedzy, a dodatkowo wprowadza zaangażowanie, które objawia się ekscytacją uczniów.

Przedstawione powyżej aplikacje to tylko przykłady wykorzystania  nowoczesnych technologii w trakcie zajęć. Najważniejszym celem jest zaangażowanie uczniów, które wspomaga proces edukacji i powoduje, że zapamiętywanie obowiązkowych treści jest zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze dla uczniów. Może też stanowić sposób weryfikacji wiedzy oraz zmobilizować uczniów do wzięcia odpowiedzialności za zdobywanie nowych umiejętności.

Katarzyna Kaczmarek