Wizyta w 12. BBSP w Mirosławcu

7 czerwca 2017

Dnia 7 czerwca 2017r. grupa uczniów realizujących przysposobienie wojskowe odwiedziła 12. Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Naszym przewodnikiem na terenie jednostki był st. chorąży Tomasz Gapiński. Najpierw zapoznaliśmy się z historią jednostki i zmianami jakie dokonały się w ostatnich latach oraz mogliśmy obejrzeć trzy rodzaje samolotów, z których w przeszłości korzystała jednostka. Następnie udaliśmy się w okolice lotniska gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z sokolnikiem pracującym na terenie lotniska. Jego zadaniem jest odstraszanie ptactwa, które mogłoby być zagrożeniem dla operujących w rejonie lotniska statków powietrznych.

Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem kluczowego dla jednostki sprzętu, bezzałogowych statków powietrznych typu Orbiter. Żołnierze obsługujący Orbitery zapoznali nas z danymi technicznymi, sposobem działania oraz praktycznym wykorzystaniem takich zastawów przez jednostki wojskowe. Odwiedziliśmy także ośrodek szkolenia operatorów bezzałogowych statków latających gdzie zapoznaliśmy się z procesem szkolenia takiego operatora.

Odwiedziliśmy także wieżę kontroli lotów gdzie zapoznano nas z funkcjonowaniem centrum meteorologicznego, kontroli lotów oraz zakresem obowiązków kontrolerów na lotnisku.

Ostatnim punktem programu była wizyta przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy samolotu CASA C-295M gdzie zapaliliśmy znicze. Po pożegnaniu się z gospodarzami i zaproszeniu na kolejne wizyty wróciliśmy do domu.

Jacek Dominowski