Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w klasie IV

23 kwietnia 2018

W roku 2018 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypadł w Polsce 23 kwietnia i obchodzony jest pod hasłem: „Kto ty jesteś? Polak mały!”. Dzień ten ma na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej chronionej prawem autorskim.

Z tej okazji uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Specjalnej obejrzeli oraz posłuchali prezentację zaprezentowaną przez panią bibliotekarkę pt. „Droga książki od pisarza do czytelnika”. Dowiedzieli się ile potrzeba etapów, aby powstała książka. Układali historyjkę obrazkową dotyczącą wypożyczania książek z biblioteki. Poznali budowę książki i definicje różnych pojęć tj. pisarz, autor, ilustrator, wydawca, grafik.

Tego dnia czytaliśmy fragmenty wierszy m.in. „Kto ty jesteś? Polak mały!”, „Orzeł biały”, „Mazurek Dąbrowskiego”. Muzykowaliśmy na instrumentach do piosenki „W bibliotece”. Następnie odbyły się zajęcia w bibliotece szkolnej. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z nazwami działów z książkami, zapoznała ich z rodzajami książek tj. z miękką i twardą okładką, szytymi oraz klejonymi książkami, różnymi formatami książek. Na koniec przypomnieliśmy „prośby książki”, które obiecaliśmy dotrzymywać podczas uroczystości pasowania na czytelnika w grudniu 2017r.

Nasi uczniowie chętnie spędzają czas w bibliotece szkolnej podczas przerw wypożyczając wiele różnorodnych bajkowych pozycji. Zachęcamy również do odwiedzania naszej biblioteki rodziców z dziećmi i wspólnego wypożyczania książek.

 

26 kwietnia b.r. wszyscy uczniowie  Szkoły Podstawowej Specjalnej wraz z opiekunkami po raz kolejny odwiedzili bibliotekę miejską w Łobżenicy. Tego dnia dzięki uprzejmości bibliotekarki – pani Alicji Smoguły, nasze dzieci przypomniały sobie jak należy zachowywać się w bibliotece, w jaki sposób można odnaleźć interesujące nas książki oraz jak stać się czytelnikiem biblioteki.

Mieliśmy możliwość zaznajomienia się z bogatym księgozbiorem, w którym każdy znalazł coś specjalnego dla siebie. Na zakończenie spotkania kolorowaliśmy obrazki oraz wykonaliśmy sobie wspólne zdjęcie.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie!

Uczniowie SPS