Patrz na moją siłę, a nie na słabości…

10 maja 2021

Dzisiaj zrobiłem to, co wczoraj było niemożliwe 🙂

W piątek 7. maja uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej świętowali Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Dzień ten został ustanowiony w Polsce w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym 5 maja. Stowarzyszenie chciało podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka. Celem tego dnia jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości oraz zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne oraz mentalne.

Na naszych szkolnych obchodach uczniowie, oprócz świetnej zabawy, zdobywali również nowe wiadomości i umiejętności.Świętowanie rozpoczęliśmy od oglądania prezentacji multimedialnej z wywiadami naszych uczniów. Dzieci próbowały odpowiedzieć m.in. na pytanie „Co to jest niepełnosprawność?”, „Czy znają jakąś osobę niepełnosprawną?” O, dziwo… niektórzy nie znali żadnej osoby niepełnosprawnej, a przecież świadomość swojej niepełnosprawności jest jednym z celów programów rewalidacyjnych. Zdawali się też nie dostrzegać niepełnosprawności swoich kolegów. Udzielanie wywiadu a potem oglądanie siebie było dla nich niezwykłym przeżyciem.

Następnie uczniowie tworzyli wspólny plakat klasowy „Jestem wyjątkowy, dużo potrafię”. Przy tworzeniu tej pracy plastycznej doskonalili swoje zdolności współpracy w grupie, koordynację wzrokowo-ruchową oraz rozwijali kreatywne myślenie. Przy użyciu pisaków, kredek, pasteli powstały obrazki malowane własnoręcznie, przy pomocy różnych szablonów albo z udziałem Pań 🙂

Później dzieci pochłonęła zabawa na stanowiskach aktywności: kręgle, slalom, tor przeszkód, drewniane klocki, różne układanki. A na zakończenie warsztatów maluchy rysowały podziękowania dla swoich Pań za ich wsparcie i życzliwość, wypełniały kosze kolorowymi kwiatami.

Na dużej przerwie na dzieci czekała zabawa z kolorową kredą i bańkami XXL a na koniec pobytu w szkole była jeszcze niespodzianka w postaci balonów. Tyle wrażeń!

Na holu została stworzona gazetka ze zdjęciami naszych uczniów obrazująca codzienność życia szkolnego oraz organizowane imprezy. Dla rodziców naszych dzieci z SPS opracowano broszurkę informującą o istocie tego święta i o samodzielności dziecka niepełnosprawnego, w miarę jego możliwości, ponieważ ograniczanie samodzielności = odbieranie godności.

Każdy z nas może być jutro osobą chorą czy niepełnosprawną…

Pamiętajmy o tym!

Organizator

Patrycja Piszczek