Dzień Sąsiada – Uświadamiamy i nastawienie zmieniamy

21 lutego 2017

W zacnym gronie spotkaliśmy się 21 lutego o godzinie 17.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy, by spotkać się ze swoimi sąsiadami. Goście dopisali! Naszym celem było podsumowanie ścieżki „Reportaż po sąsiedzku” realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu Młody Obywatel”. zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. Prace projektowe rozpoczęliśmy w grudniu. Uczniowie zapoznali się wtedy z reportażem od podstaw i obrali temat do dalszych działań. Był on skutkiem dotychczasowej pracy uczniów z osobami niepełnosprawnymi i chorymi w hospicjum. Młodzież zdecydowała się podjąć dość trudne zagadnienie, jakim jest choroba. Ich zamierzeniem było zwrócenie uwagi społeczności na wszystkich potrzebujących  i podkreślenie trudności, z jakimi się zmagają, bądź zmagali w związku  z niepełnosprawnością. Uczniowie z zaangażowaniem odszukiwali takie osoby i przeprowadzali z nimi rozmowy, pytając o to: „Jak się czują w miasteczku?”,  „Co sprawia im największe trudności?”, „Czego oczekują od innych?”, „ Jakie mają pasje?. Osoby te często przez chorobę bywają wykluczane ze społeczeństwa, a okazuje się, że są oni równie wartościowi, jak każdy z nas; mają zainteresowania i potrafią doceniać życie takim, jakie jest. Licealiści stworzyli również ankietę, aby poznać opinię mieszkańców Łobżenicy na temat podjętego zagadnienia. Odbyły się również warsztaty, na których gościliśmy naszego mentora z Centrum Edukacji Obywatelskiej, który pomógł nam zaplanować sąsiedzkie spotkanie.

Celem wydarzenia, które odbyło się we wtorek była możliwość świętowania w lokalnej wspólnocie, poznawania siebie nawzajem i zwracania uwagi na problemy, które spotykają każdego człowieka. Uczniowie pragnęli uświadamiać i uczyć pomagać, bo przecież to nic nie kosztuje. Na spotkaniu pokazaliśmy nakręcony przez nas filmik pokazujący sposób traktowania osób niepełnosprawnych. Mogliśmy również obejrzeć film nakręcony przez fundację Złotowianka, w którym niepełnosprawny Zbyszek opowiada o swojej pasji, jaką jest race running. Piękny występ pokazały również dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej, angażując wszystkich zebranych do wspólnej gimnastyki. Głos również zabrał Pan Burmistrz Piotr Łosoś, który podkreślił, że temat niepełnosprawności jest bardzo istotny i należy pamiętać o takich osobach. Pan Kazimierz Wasiak w ciepłych słów wsparł inicjatywę młodych ludzi.
W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty prowadzone przez: p. Krystynę Łosoś, która pokazała  jak wyczarować pisanki z bibuły, p. Ewę Kaczmarek, która pokazała prostą sztukę quilingu oraz p. Wiktorię Werner, która pokazała jak ozdobić słoiczki w ciekawy sposób. Dzieci mogły pobawić się w specjalnie dla nich wyznaczonym miejscu, co z radością uczyniły. Na końcu zrobiliśmy wspólne zdjęcie, które będzie pamiątką naszego pierwszego Dnia Sąsiada.
A wszystko to zadziało się za sprawą uczniów z klasy II a: Magdaleny Korpal, Weroniki Starszak, Klaudii Bryś, Kingi Sobek, Nikoli Nosek, Moniki Skowron, Anny Smurawskiej, Wiktorii Werner, Anny Kozłowskiej, Jana Bruskiego, Pawła Podgórskiego, Jakuba Jachołkowskiego, Kacpra Lewickiego oraz Kacpra Mrotka.

 

Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym sojusznikom, którzy zechcieli pomóc nam
w organizacji wydarzenia: p. Burmistrzowi Łobżenicy za wsparcie finansowe projektu,
p. Lucynie Szamarze oraz p. Grzegorzowi Latanowiczowi za materiały papiernicze do przeprowadzenia warsztatów. Dziękujemy również p. Alicji Wendzie za wsparcie w powieleniu plakatów i wypożyczenie obrusów oraz p. Wiolecie  Łukaszczyk, p. Małgorzacie Kowalskiej za słodycze potrzebne do promocji wydarzenia. Słodkości na naszym spotkaniu pojawiły się za sprawą
p. Haliny Kowalskiej i naszych kochanych rodziców – p. Ożdżyńskiej i p. Bryś. Dziękujemy również za możliwość zawieszenia plakatów zapraszających na dzisiejsze spotkanie w lokalnych sklepach. Panu Markowie Tomaszewskiemu dziękujemy za wypożyczenie naczyń. I oczywiście słowa wdzięczności kierujemy do pani dyrektor i wszystkich nauczycieli, dzięki którym możemy brać udział w projekcie.

Dziękujemy również za przybycie Szanowanym Gościom: p. Kazimierzowi  Wasiakowi – Przewodniczącemu Rady Powiatu w Pile, p. Piotrowi Łososiowi Burmistrzowi Łobżenicy, p. Marzenie Bijowskiej – Wicedyrektorowi Szkoły Podstawowej w Łobżenicy, p. Alicji Wenda – Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy, p. Stanisławowi Lewandowskiemu – Członkowi Zarządu Banku Spółdzielczego w Łobżenicy oraz mieszkańcom Łobżenicy.

Była to dla nas wspaniała przygoda, mamy nadzieję, że dalej będziemy mogli działać, a także spotykać się z osobami potrzebującymi pomocy w naszej okolicy.

Młodzi Obywatele i Obywatelki