Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

9 maja 2019

W miniony czwartek w Zespole Szkół w Łobżenicy, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Specjalnej świętowali Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Dzień ten został ustanowiony w Polsce w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i wywodzi się od święta obchodzonego pod tą samą nazwą we Francji. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ustanawiając w tym samym czasie Dzień Godności, Stowarzyszenie chciało podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.            

Celem tego dnia jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości oraz zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne oraz mentalne.

Na naszych szkolnych obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, koordynowanych przez panią Patrycję Piszczek, uczniowie, oprócz świetnej zabawy, zdobywali również nowe wiadomości i umiejętności.

Świętowanie rozpoczęliśmy od dyskusji dotyczącej istoty tego święta oraz
od wyjaśnienia dzieciom pojęcia „godność”. Na pytanie: „Jak myślicie czy to jest Wasze święto? Kto tak myśli, ręka do góry?..”, Zgłosiło się tylko troje uczniów a przecież prawo do świętowania miała cała SPS. Świadomość swojej niepełnosprawności jest jednym z celów programów rewalidacyjnych.

Przeczytana później książeczka dla dzieci „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” R.J.Palacio, zainicjowała dyskusję o chłopcu, który był wyjątkowy, ponieważ miał tylko jedno oko. Jak stwierdzili sami uczniowie „Wyjątkowym można być na różne sposoby”.

Następnie, przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są.”, uczniowie tworzyli swoją własną niepowtarzalną koszulkę- „Wyjątkowe dziecko- wyjątkowa koszulka”. Przy użyciu pisaków i pasteli do malowania tkanin, białe T-shirty zostały pokryte niezwykłymi dziełami malowanymi własnoręcznie lub przy pomocy różnych szablonów albo z udziałem pań J

Dla rodziców naszych dzieci ze SPS opracowano ulotkę informującą o istocie tego święta i o samodzielności dziecka niepełnosprawnego, w miarę jego możliwości, ponieważ ograniczanie samodzielności = odbieranie godności.

Na holu została wcześniej stworzona gazetka dotycząca godności osób niepełnosprawnych intelektualnie. A w bibliotece ks. Sławomir Rajek przygotował wystawę poświęconą godności.

Ponadto na zajęciach rewalidacyjnych, pani Weronika Działoszyńska wyjaśniała, co to znaczy, że osoba niepełnosprawna ma prawo do godnego życia. Uczniowie uczyli się piosenki „Wszystkie dzieci nasze są”, a także wyklejali słowo „szacunek” kolorową bibułą.

Wszyscy doskonale się bawili. Szkoda, że na kolejny Dzień Godności musimy czekać aż do przyszłego roku.

Patrz na moją siłę, a nie na słabości… Dzisiaj zrobiłem to, co wczoraj było niemożliwe 😉 A co przyniesie Nam jutro?… Zobaczymy 😉 Powodzenia w terapii!

Patrycja Piszczek