BEZPIECZNE WALENTYNKI

13 lutego 2020

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne świeto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym – biskupem Terni w Umbrii. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarzów za namową swoich doradców (twierdzących, iż najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin), zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Biskup Walenty błogosławił jednak śluby młodych legionistów, tym samym łamiąc zakaz. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie według legendy zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która ponoć pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić więźnia. Ten w przeddzień egzekucji wykonanej 14 lutego 269 r. napisał list do swojej ukochanej, podpisany „Od Twojego Walentego”. Zwyczajem w tym dniu stało się więc wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.

Pod koniec lat 90-tych XX wieku w Polsce, o walentynkach można było poczytać tylko w angielskich, czy amerykańskich książkach. Czasem była o nich mowa w filmach. Z początkiem XXI wieku, zjawisko to staje się coraz bardziej powszechna w naszym kraju. Stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Już od początku lutego na sklepowych wystawach pojawiają się serduszka i romantyczne bukiety, o walentynkach robi się głośno w prasie, radio, telewizji i oczywiście w Internecie.

Przed nami „święto zakochanych” – czas romantycznych randek, podczas których  łatwo jest  zapomnieć o całym świecie… Dlatego w trosce o zdrowie, zapraszamy do zapoznania się z broszurą „Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak dbać o zdrowie” wydanym przez Krajowe Centrum ds.  AIDS oraz do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, w którym można bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV.                     

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl/pkd/.

Sam decydujesz o miejscu i sposobie wykonania testu!

Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w Poznaniu wykonujący anonimowo i bezpłatnie testy w kierunku HIV :

ul. Mickiewicza 4/5 (punkt pobrań DIAGNOSTYKA) w Poznaniu.

Godziny pracy Punktu:

poniedziałek w godz. 16.00 – 20.00

czwartek w godz. 16.00 – 20.00

piątek w godz. 16.00 – 20.00

Telefon informacyjny: 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00.


e-mail Punktu: poznanpkd@gmail.com

Dane epidemiologiczne HIV i AIDS w Polsce

 /Źródło: PZH- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego/

Od początku epidemii (1985 r.) do 30 września 2019 roku:

  • 25 020 zakażonych ogółem,
  • 3 741 zachorowań na AIDS,
  • 1 424 chorych zmarło.

Na dzień 09.12.2019 r. leczeniem ARV objętych było około 12 382 pacjentów, w tym 97 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata
2017 – 2021” (dane KC ds. AIDS).

W roku 2019 do dnia 15 listopada na terenie woj. wielkopolskiego odnotowano: (dane z Oddziału Epidemiologii WSSE w Poznaniu):

  • 131 nowych zakażeń wirusem HIV (w tym 116 mężczyzn, 14 kobiet i 1 dziecko w wieku 6 lat),
  • 12 zachorowań na AIDS,
  • 2 osoby zmarły.

Szczegółowych informacji udziela Telefon Zaufania HIV/AIDS:

801 888 448 oraz 22 692 82 26 (połączenie płatne tylko za pierwszą minutę).