Nasz niezwykły gość

5 kwietnia 2017

Co wiem o Dolinie Łobżonki? Jakie rośliny mogę tam spotkać? A jakie zwierzęta? Co to znaczy, że mieszkamy w obszarze chronionego krajobrazu? O tym wszystkim i wielu innych ciekawostkach opowiedział nam p. Jacek Gardecki – leśniczy z Nadleśnictwa Złotów.

W środę przez jedną godzinę lekcyjną poznaliśmy wiele tajników przyrody naszej doliny. Dowiedzieliśmy się, że nasz obszar chroniony jest dyrektywą siedliskową w ramach obszaru Natura 2000. Możemy na  naszym obszarze spotkać zwierzęta takie, jak: bóbr, który niestety teraz szkodzi naszej gospodarce zbyt dużą populacją. Nad rzeką mieszka również wydra, a w naszym otoczeniu liczne są nietoperze takie jak gacki i nocki. Do mniejszych okazów należy pachnica dębowa, traszki – a można nawet spotkać żmiję zygzakowatą! Na szczęście tylko kiedy się na nią nadepnie, jest w stanie ukąsić. Wśród roślin naszą dolinę ubogaca chroniona lilia złotogłów czy pełnik europejski. Najczęstszymi siedliskami leśnymi spotykanymi na naszym obszarze są łęgi, torfowiska, buczyny i grądy. Niestety wśród nich jest bardzo duży udział sosny, która była tutaj sadzona przez zaborców, gdyż najszybciej osiąga wiek rębności. Już po 90 latach można ją ściąć i  sprzedać, natomiast dąb i buk można dopiero wyciąć po co najmniej 130 latach.  Poznaliśmy sposób powstawania torfowiska, które w ciągu jednego roku powiększa się tylko o 1 mm! Niestety również tu widać ingerencję człowieka – wiele obszarów z nich zostało zmeliorowanych.

Nasza dolina jest korytarzem ekologicznym dla wielu innych gatunków. Zawitał do nas również szop pracz, który nie jest naszym rodzimym gatunkiem, ale jest nosicielem wielu pasożytów.  Coraz częściej spotykamy wilki, które pełnią rolę regulacyjną w naszym środowisku.
Na zakończenie spotkania poznaliśmy tajniki pracy leśnika oraz sposób, w jaki można nim zostać. Serdecznie podziękowaliśmy panu leśniczemu za olbrzymią dawkę wiedzy, która zapewne przyda nam się w realizacji projektu „Rzeki Krajny”.

Uczniowie klasy II a