Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

26 czerwca 2021

„Szkoła to nie tylko budynek,
szkoła to przede wszystkim ludzie”

25 czerwca br. w Zespole Szkół w Łobżenicy odbyło się zakończenie roku szkolnego 2020/2021.  Uroczyście wprowadzony został sztandar szkoły, a następnie odśpiewaliśmy hymn Polski.

Na początku głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół w Łobżenicy. Pani Mariola Nosek powitała wszystkich zgromadzonych  na szkolnym placu: zaproszonych gości – Pana Kazimierza Wasiaka –Przewodniczącego Rady Powiatu i Panią Zdzisławę Bosak – Kawę –Radną Rady Powiatu, nauczycieli, uczniów LO i BS I Stopnia, dzieci uczęszczające do SPS, a także ich rodziców.

Pani Dyrektor podsumowała ten rok, mówiąc, że był to czas wytężonej pracy. Wiele zajęć odbywało się zdalnie, jednak wszyscy daliśmy radę, chociaż łatwo nie było. Za to po powrocie do szkoły radość była ogromna. Nareszcie mogliśmy się zobaczyć „na żywo” , rozmawiać ze sobą, działać wspólnie, odkrywać swoje talenty, poznawać swoje możliwości (np. podczas Dnia Sportu, Dnia z Wychowawcą, spływu kajakowego).

Pani Mariola Nosek dużo ciepłych słów skierowała nie tylko do uczniów klas pierwszych i drugich, ale także do młodzieży klasy trzeciej Branżowej Szkoły I Stopnia, która opuszcza w tym roku mury naszej placówki. „Zamkną się za Wami drzwi, ale otworzy się świat. Każdy z Was pójdzie własną drogą, pozna nowych ludzi  i przyjaciół. Z głową pełną marzeń rozpoczniecie nowe życie, stworzycie nową rzeczywistość. Jednakże gdziekolwiek będziecie, niech na zawsze w Waszych sercach pozostaną wspomnienia z tej szkoły” – powiedziała. Życzyła młodym ludziom, by odnaleźli swoją drogę, swoje miejsce w świecie, nowych przyjaciół i spotkali się z życzliwością innych, a także sprawiedliwością.

Wiele ciepłych słów Pani Dyrektor skierowała także do dzieci SPS, które nie uczyły się zdalnie, lecz tradycyjnie w szkole, dzięki czemu na szkolnych korytarzach zawsze panował gwar. „Ciekawe lekcje, różne działania podejmowane przez nauczycieli i rodziców sprawiały wszystkim radość” -mówiła.

„Szkoła to nie tylko budynek, szkoła to przede wszystkim ludzie” – ze wzruszeniem powiedziała Pani Dyrektor, dziękując wszystkim: rodzicom, nauczycielom, uczniom, pracownikom szkoły za wspólną pracę. 

W imieniu społeczności szkolnej głos zabrała także Zofia Lewczan, która skierowała kilka słów do absolwentów BS I Stopnia. Powiedziała między innymi, że w tej szkole rozwijali swoje pasje, zainteresowania i dumnie kroczyli ścieżką edukacji, wiedząc, że zawsze można było liczyć na pomoc ze strony wspaniałej kadry nauczycielskiej. Dodała także: „Każdy z Was na stałe wpisał się w historię naszej szkoły. Śmiało można rzec, że staliście się jej fundamentem, na którym kolejne, młodsze roczniki rozpoczną swoją historię. Dlatego dziękujemy Wam: za Wasze zaangażowanie w życie szkoły (…). Życzymy Wam z całego serca:  pomyślności w dorosłym życiu, dużo szczęścia, optymizmu na dalsze lata oraz wyboru właściwej ścieżki zawodowej. Pamiętajcie, by konsekwentnie dążyć do osiągania wyznaczonych, pozytywnych celów i spełniania marzeń, mimo napotkanych przeszkód. Mamy nadzieję, że często nas będziecie odwiedzali i z uśmiechem wspominać będziecie wszystkie wspólnie spędzone chwile”.

Po tych słowach  uczniowie klasy Ia LO wręczyli starszym koleżankom i kolegom symboliczną różę.

Następnie głos ponownie zabrała Dyrektor szkoły. Z duma w głosie oznajmiła zebranym, że w tym roku szkolnym Stypendium Prezesa Rady Ministra otrzymuje uczeń klasy IIa LO –Tobiasz Lewczan (średnia ocen -5, 43).  Stypendium Starosty Pilskiego otrzymała Paulina Sobieszczyk z kl. Ia LO, natomiast stypendia naukowe wręczono: Weronice Ziarnik (IIc –średnia 5, 00) Dominikowi Izbanerowi (II d BS I Stopnia- średnia 5, 00) . Pani Dyrektor doceniła też uczniów ze stuprocentową frekwencją. Byli to: Zofia Lewczan Ia LO, Tomasz Sell Ia LO i Dominik Izbaner II d BS I Stopnia. Wyróżniła także uczennicę klasy IIId BS I Stopnia –Katarzynę Żarek za wysoką średnią ocen (4, 57). Natomiast ze SPS stypendium otrzymali: Kacper Malczewski (absolwent SPS) i Bartosz Skowroński (kl. III SPS).  Pani Dyrektor serdecznie wszystkim pogratulowała.

Na zakończenie życzyła słuchaczom dobrego, a przede wszystkim  bezpiecznego wypoczynku. Jeszcze raz podziękowała gościom obecnym na uroczystości, o których powiedziała, że są  prawdziwymi przyjaciółmi szkoły. Natomiast  Pan  K. Wasiak pogratulował wszystkim uczniom sukcesów i powiedział, że cieszy się  z faktu, że szkoła tak pięknie się rozwija!

Po wyprowadzeniu sztandaru nastąpiła mniej oficjalna część uroczystości. Julia Gruszka (kl. IIa LO) zaśpiewała piosenkę, która wprowadziła wszystkich w wakacyjny nastrój. Następnie uczennice prowadzące uroczystość: Aleksandra Lewandowska IIa LO, Weronika Smoguła IIa LO życzyły  wszystkim  udanych i bezpiecznych wakacji. Młodzież udała się do klas na spotkania z wychowawcami i tam otrzymała świadectwa, dyplomy, nagrody za różnorodne działania.

I tak zamknęła się kolejna karta historii szkoły, w której najważniejsi są ludzie tworzący jej społeczność.