Z wizytą w remizie strażackiej

23 listopada 2017

Kolejnym zawodem,  z którym  zapoznaliśmy  się w czasie realizacji tygodnia zawodów,  był strażak. W celu poznania jego pracy udaliśmy się dnia 23 listopada br. do strażnicy w Łobżenicy, gdzie o tajnikach pracy  w tej profesji  opowiedziała nam pani Ania Kaczmarek – strażak ochotnik.

Obejrzeliśmy wozy bojowe, które przy sygnale alarmowym ruszają do akcji. Podziwialiśmy wnętrza samochodów – przedmioty służące do rozcinania blach przy wypadku samochodowym, węże rozwijane w wypadku gaszenia pożaru czy urządzenia, które tworzą pianę do gaszenia. Mogliśmy zobaczyć,  jak wygląda ubranie strażaka, które ubiera do usuwania os  czy w momencie,  kiedy ratuje się  człowieka będącego w wodzie. Popatrzyliśmy na ponton, który  strażacy używają w wyjątkowych sytuacjach.

Największą atrakcją była jednak możliwość zajęcia miejsca w wozie strażackim – wszyscy chętni musieli się wdrapać po schodkach. Później mogliśmy przymierzyć hełm strażacki i oczywiście tu nastąpiła sesja zdjęciowa.

Odwiedziliśmy również szatnię strażaków, w której przechowywane są ubrania używane podczas akcji. Przypomnieliśmy sobie również,  jaki numer alarmowy należy wybrać, by się dodzwonić do strażaków w razie potrzeby.  Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem. Niektórzy chłopcy zgodnie stwierdzili, że chcą zostać strażakami!

Dziękujemy  panu  prezesowi  Jerzemu Chmielewskiemu za wyrażenie zgody na nasze odwiedziny w remizie i pani Ani za interesującą opowieść o pracy strażaka.