Wzruszające pożegnanie uczniów klas trzecich

27 kwietnia 2018

Dnia 27 kwietnia 2018r. odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy IIIa LO, na którym obecni byli Radni Powiatu –Przewodniczący Rady Powiatu –p.Kazimierz Wasiak i Radna Rady Powiatu: p. Zdzisława Bosak-Kawa, nauczyciele, pracownicy szkoły, i główni bohaterowie uroczystości-Absolwenci klasy IIIa LO oraz ich Rodzice.

Podczas uroczystości w auli głos zabrała Dyrektor szkoły. Pani Mariola Nosek skierowała do Absolwentów wiele ciepłych słów. Mówiła między innymi:  „Mieliśmy zaszczyt towarzyszyć Wam w trudnej i pełnej wyzwań wyprawie po dojrzałość. Jesteśmy z Was dumni. I Wy sami też odczuwajcie dumę! Wasza wiara w sukces i wytężona praca stoją za tym, że dziś staliście się absolwentami naszego liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy”. Zachęcała młodzież do tego, by „zawsze odczuwała głód wiedzy, gdyż ciekawość świata sprawia, że nie egzystujemy, ale naprawdę żyjemy!”. Przekonywała, że choć nie wiemy, co przyniesie w życiu przyszłość, to każdy trzyma w ręku swoją „cegiełkę” , dzięki której może zbudować piękne życie. Życzyła młodym ludziom, by zdali egzamin maturalny, znaleźli upragnioną pracę i  swoje wymarzone miejsce na Ziemi.  Na zakończenie swojej wypowiedzi dodała: „Żegnam Was, moi Uczniowie, by jak najwięcej Waszych marzeń się spełniło, byście zawsze czuli, że postępujecie w zgodzie z sobą (…)
i  by nigdy nie zabrakło przy Was bliskich osób, z którymi swoją radość i swoje szczęście będziecie mogli dzielić”.

Następnie młodzież złożyła uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Ceremonię poprowadziła Pani Dyrektor. Absolwenci przyrzekali:  pogłębiać wyniesioną ze szkoły wiedzę i wykorzystać w życiu codziennym oraz pracy zawodowej, pracować sumiennie i nie splamić honoru i dobrego imienia szkoły, a także przyczyniać się do rozwoju swojej Ojczyzny.

Głos zabrała również przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Anna Smurawska zapewniła, w imieniu swoich kolegów i koleżanek, że trzy lata spędzone w tej szkole były jednymi z najcudowniejszych chwil: „Każdy dzień przynosił nowe doświadczenia (…), poświęcaliśmy czas nauce, ale miło wspominamy też momenty spędzone poza murami szkoły w klasowym gronie-wycieczki, biwaki, uroczystości szkolne czy wspólne ogniska”. Podziękowała Pani Dyrektor i  nauczycielom za trud włożony w edukację młodych ludzi. Podziękowała również wychowawczyni –p.Adriannie Meller-Osman za wspieranie młodych ludzi w każdej chwili. Wszystkim Absolwentom życzyła powodzenia, osiągnięcia zamierzonego celu i  licznych sukcesów w życiu.

W imieniu całego Grona Pedagogicznego zabrała głos p.Adrianna Meller-Osman. Podziękowała młodzieży za wspólnie chwile spędzone w tej szkole, za stworzenie zżytej grupy „na dobre i na złe”. Mówiła: „Dokładaliśmy wszelkich starań, by dobrze przygotować Was nie tylko do egzaminu maturalnego, ale także do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Wy natomiast dawaliście nam swój młodzieńczy zapał i entuzjazm oraz obdarzyliście szacunkiem i zaufaniem”. „Mam nadzieję, że tak jak my, będziecie nas wspominać z uśmiechem i wzruszeniem”.  Życzyła spełnienia marzeń i niezatracenia poczucia własnej wartości, pamiętania o dobru innych i cieszeniu się tym, co małe w myśl słów: „Zbieraj okruszyny szczęścia, a one dadzą ci chleb zadowolenia”.

Głos zabrała także p. Natalia Konitzer –Podgórska, która jako przewodnicząca Rady Rodziców w imieniu wszystkich  rodziców  podziękowała Pani Dyrektor, nauczycielom, wychowawczyni,  za trud przekazywania wiedzy uczniom, a wszystkim pracownikom szkoły za  starania o to, by młodzież miała jak najlepsze warunku do nauki. Przypomniała młodzieży:    „Drodzy Uczniowie,  zapewne dobrze pamiętacie chwile, kiedy musieliście podjąć decyzję o wyborze szkoły, która miała Wam pomóc osiągnąć życiowy cel. Teraz wszyscy zdajecie sobie sprawę z tego,  że wybór tej właśnie szkoły z tak bogatą tradycją był właściwy i bardzo dobry (…). Okres tych trzech  lat to wspaniałe lata dorastania naszych dzieci i kształtowania charakterów. Atmosfera tej szkoły,  jej klimat i otoczenie spowodowały, że dla naszych dzieci była to ogromna przyjemność i duma, że do tej szkoły uczęszczały”.  Przewodnicząca Rady Rodziców mówiła także o tym, jak ogromną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają rodzice: „Staraliśmy się wspierać, pomagać, uczestniczyć w życiu szkoły- pokazywać w ten sposób, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za końcowy efekt, jakim jest dobre wychowanie naszego dziecka, które może śmiało konkurować ze swoimi rówieśnikami,  a przede wszystkim w przyszłości realizować swoje marzenia i plany”. Kończąc swoją wypowiedź dodała: „Sukcesy naszych dzieci są naszym wspólnym sukcesem”.

Podczas uroczystości Pani Dyrektor oraz Wychowawczyni klasy IIIa LO wręczyły świadectwa ukończenia szkoły. Świadectwa z wyróżnieniem (z tzw. biało-czerwonym paskiem) otrzymały następujące osoby: Anna Kozłowska (średnia 5, 78), Monika Skowron (5, 59), Kinga Sobek (5, 22), Jan Bruski (4, 76).  Średnią ocen powyżej 4, 0 uzyskali następujący Absolwenci: Annna Smurawska, Milena Szews, Magdalena Korpal, Kacper Mrotek, Anita Janowiak, Klaudia Bryś, Aleksandra Mostył, Jakub Jachołkowski, Nikola Nosek, Wiktoria Werner i Sylwia Werner. Za aktywną pracę na rzecz szkoły i reprezentowanie szkoły w lokalnym środowisku wyróżniono: Dominika Cybulskiego, Weronikę Starszak i Tomasza Skierę. Pani Dyrektor przypomniała także o osobach, które otrzymywały stypendium ufundowane przez Radnych Powiatu. Byli to: Wiktoria Werner, Dominik Cybulski, Milena Szews. Ostatnie stypendium wręczone zostało przez Radnych Powiatu Monice Skowron. Młodzież otrzymała podziękowania, upominki, a rodzice -kwiaty.

Pan Kazimierz Wasiak zabrał głos w imieniu swoim i Radnych Powiatu. Przyznał, że jest wzruszony, gdyż ponad 40 lat temu w tym właśnie miejscu wręczono mu świadectwo ukończenia tej szkoły. Wyraził dumę z tego faktu. Pogratulował młodzieży, że osiągnęła tak doskonałe wyniki, Życzył, aby młodym ludziom powiodło się w życiu i wyraził przekonanie, że nigdy nie zapomną, że ta szkoła na zawsze pozostanie ich szkołą! Wyraził także swoją optymistyczną myśl co do dalszych losów łobżenickiej szkoły średniej.

Ten dzień był pełen wzruszeń. Łezki w oku się kręciły (i płynęły po twarzach),  że tak wspaniali ludzie już opuszczają mury naszej placówki, a przecież  tak niedawno przynosili świadectwa do naszej szkoły i siadali w ławkach jako uczniowie klasy pierwszej…

Czas płynie szybko. Życzymy połamania piór na maturze i raz jeszcze powodzenia w dalszym życiu.  Dziękujemy za wspólne spędzone chwile! Nauka z Wami to była wspaniała podróż, przepiękne doświadczenie! Nigdy o Was nie zapomnimy, bądźcie tego pewni. Odwiedzajcie nas i pamiętajcie, że tu Wasz drugi dom.

Maria Mitek, Adrianna Meller-Osman