Wycieczka do lasu

10 maja 2018

10 maja br. uczniowie klas III, IV, VI i VII Szkoły Podstawowej Specjalnej wraz z opiekunami, udali się na pierwszą wspólną autokarową wycieczkę edukacyjną. Od rana wszyscy z niecierpliwością wypatrywali przyjazdu autokaru. Odpowiednio ubrani, zapoznani z zasadami zachowania się w lesie, zabezpieczeni przed ewentualnymi nieprzyjaznymi drobnymi mieszkańcami lasu, wyruszyliśmy na wycieczkę.

Dojechaliśmy do lasu Leśnictwa Łobzonka, gdzie przed leśniczówką czekał na nas leśniczy- pan Jacek Gardecki. Na polanie rozłożyliśmy koce i wszyscy z uwagą słuchali, jak opowiadał, na czym polega jego praca. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób i przy użyciu jakich przyrządów dokonuje się pomiarów drzew w lesie, ich wysokości, grubości pnia. Przy okazji niektórzy sami poznali swój wzrost. Zainteresowanie wzbudził komputerek pana Leśniczego, służący do identyfikacji drewna. Najprzyjemniejsze dla uszu każdego uczestnika wycieczki były odgłosy lasu. Z dużym skupieniem wsłuchiwaliśmy się w wiosenny śpiew ptaków. Poznaliśmy smak niektórych jadalnych roślin rosnących na polanie, np. mniszka lekarskiego, słodycz kwiatów jasnoty białej.

Miłym zaskoczeniem dla pana leśniczego była znajomość zwierząt leśnych, jaką wykazali się nasi uczniowie. Dowiedzieliśmy się, że w lasach naszego leśnictwa można spotkać ptaki drapieżne: myszołowa, jastrzębia gołębiarza, orła bielika oraz bardzo rzadko występującą osobliwość, jaką jest biały daniel.

Następnie udaliśmy się na spacer duktem leśnym. Po drodze poznawaliśmy, różnymi zmysłami, drzewa, krzewy liściaste i iglaste, np. dąb, brzoza, robinia akacjowa, leszczyna, bez koralowy, strzeliste sosny, świerki, modrzewie. Uczniowie zbierali dary lasu: szyszki i rośliny zielne, np. żółto kwitnący glistnik jaskółcze ziele, fioletowo – różowe bodziszki, białe gwiazdnice. Mogliśmy również zobaczyć w pobliżu leśniczówki pasiekę z ulami i pracowitymi pszczołami.

Na zakończenie spotkania pan leśniczy przygotował niespodziankę. Zostaliśmy poczęstowani smacznymi i zdrowymi darami lasu: syropem z młodych pędów sosny, słodkim miodem i słodyczami. Czas na wycieczce bardzo szybko minął. Pełni wrażeń, bogatsi o nowe przeżycia z pobytu na łonie natury, podziękowaliśmy panu leśniczemu, pożegnaliśmy się i wyruszyliśmy z powrotem do szkoły.

Dziękujemy panu Jackowi Gardeckiemu za interesujące, pełne niezapomnianych wrażeń i zdrowych smaków spotkanie.

Lucyna Góra – Mrotek