Wspaniały dzień – Dzień Sąsiada

24 maja 2018

Dnia 24 maja 2018r.  po raz trzeci odbył się w naszej szkole Łobżenicki Dzień Sąsiada pod hasłem „PONAD BARIERAMI”, nad którym honorowy patronat sprawuje co roku Starosta Pilski- Eligiusz Komarowski.  To kolejne wzruszające spotkanie integrujące lokalne środowisko zorganizowane zostało  z inicjatywy Dyrektora szkoły-p.Marioli Nosek i nauczycielki -p. Katarzyny Kaczmarek.

Na początku wszystkich zebranych bardzo serdecznie przywitała Dyrektor szkoły-p.Mariola Nosek, przedstawiając przebieg spotkania i zapraszając do miłego spędzenia z nami pięknego popołudnia.

Na gości, którzy tłumnie przybyli na spotkanie, czekało wiele niespodzianek. Jedną z nich były przepiękne występy artystyczne dzieci Szkoły Podstawowej Specjalnej. Piosenki, wiersze i układy taneczne  (przygotowane pod opieką wychowawców)  wywarły na zebranych wielkie wrażenie.

Następnie głos zabrała p.Lucyna Barabasz –oligofrenopedagog ze SPS, która mówiła o tym, jak przyjaznym miejscem dla ucznia z niepełnosprawnością różnego typu jest szkoła specjalna. Mówiła o zaletach takiej placówki, korzyściach dla dziecka, które wymaga wsparcia różnego typu. Z wypowiedzi nauczycielki wynikało, że warto dać dziecku tę szansę na m.in. zdobycie odpowiedniej wiedzy, umiejętności przydatnych w życiu, poznanie nowych ludzi, przyjaciół, odnalezienie się w trudnej rzeczywistości, także na rozwój swoich zainteresowań –zgodnie ze swoimi potrzebami.  To wszystko może właśnie zapewnić pobyt dziecka w SPS.

Swoje przemówienia wygłosili także: Przewodniczący Rady Powiatu-p.Kazimierz Wasiak, Burmistrz Łobżenicy-p.Piotr Łosoś, a także Dyrektor Przedszkola Publicznego w Łobżenicy-p.Iwona Gajdzińska.

Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w: warsztatach kulinarnych, manualnych (np. przygotowanie kubków z własnoręcznym rysunkiem czy  haftem krajeńskim) i związanych z ułożeniem kompozycji z kwiatów.  W strefie zabaw dla dzieci (pod okiem animatorów i nauczycieli) można było: pobawić się z  Myszką Minni i zrobić sobie zdjęcie z postacią z Disneylandu i puszczać ogromne bańki mydlane za pomocą specjalnego sznurka. Wszelkie gry i zabawy dydaktyczne  przygotowane specjalnie na tę okazję (np. zabawy ruchowe, kolorowanki, wykonywanie postaci z podłużnych balonów do modelowania) dostarczyły dzieciom wiele radości.

W przepięknie udekorowanej sali gimnastycznej można było na własne oczy zobaczyć, czego nauczyły się dzieci SPS, posłuchać ciekawych wystąpień, porozmawiać przy kawie, cieście, odpocząć, oderwać się od codziennych obowiązków i uświadomić sobie, jak ważne są wspólne spotkania integrujące lokalną społeczność, które odbywają się w naszym liceum.

Wszystkim, którzy byli z nami –dziękujemy! Mamy naprawdę wspaniałych Sąsiadów!