Wizyta radcy prawnego w Zespole Szkół w Łobżenicy

7 listopada 2018

W środę 7. listopada w Zespole Szkół w Łobżenicy z okazji Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych gościem specjalnym był mecenas Marcin Piszczek, który prowadzi własną kancelarie radcowską w Chodzieży.  Młodzież z zainteresowaniem słuchała, w jaki sposób zdobyć zawód radcy prawnego. Najpierw należy ukończyć 5 letnie studia prawa i zostaje się prawnikiem, potem wybieramy aplikacje, na którą dostajemy się przy 75% dobrych odpowiedziach testowych. Aplikacja radcowska trwa 4,5 roku a na koniec należy zdać egzaminy państwowe, które przeprowadza Okręgowa Izba Radców Prawnych a  przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

W trakcie spotkania z uczniami padło wiele interesujących pytań np. Czy trudno dostać się na aplikacje?, Jaki materiał przerabiany jest na studiach?, Czy dużo trzeba się uczyć?, Jakie były Pana najtrudniejsze sprawy?, Ile ma Pan rozpraw wygranych a ile przegranych?, Czy Pana praca zawodowa jest zgodna z Pańskim sumieniem?, Czy broni Pan osoby wiedząc, że są winne? Pan Marcin podkreślał, że oprócz dużej ilości nauki związanej z tym zawodem warto zwrócić uwagę na swoje predyspozycje charakterologiczne tzn. trzeba być odpornym na stres i umieć zapominać o makabrycznych scenach, które się niekiedy widzi lub, o których się słyszy. Oprócz opowiadania o swoim zawodzie mecenas przytoczył najważniejsze informacje dotyczące odpowiedzialności karnej. Poinformował zebranych, że na zasadach określonych w kodeksie karnym odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat, że czyny popełniane przez osoby nieletnie, czyli osoby poniżej 17 lat, nie są przestępstwami.

Nieletni nie podlegają odpowiedzialności karnej, natomiast stosuje się wobec nich środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ale jak to w życiu bywa od tej zasady przewidziane są dwa wyjątki wobec nieletniego, który ukończył 15 lat, jeżeli popełnił jedno z przestępstw wymienionych w kodeksie karnym oraz wobec sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu 17 lat, lecz przed ukończeniem 18 lat. Pan Marcin wszystko szczegółowo opisał a na koniec rozdał młodzieży ulotki dotyczące odpowiedzialności karnej.

Miejmy nadzieję, że nasza młodzież ułoży sobie życie w taki sposób, że nie będzie musiała korzystać z usług radcy prawnego… Chyba, że do podziału spadku 😉

Patrycja Piszczek