Wiosenny ogród

18 kwietnia 2018

Wiosna w klasie VI i VII Szkoły Podstawowej Specjalnej zagościła już na dobre. Podczas zajęć  z funkcjonowania osobistego i społecznego, gdy realizowaliśmy zagadnienia dotyczące wiosny w ogrodzie, uczniowie założyli swój klasowy mini ogródek.  Każdy otrzymał  doniczkę  i z zapałem przygotował własną hodowlę wybranej rośliny. W doniczkach uczniowie wysiali koper, rzodkiewkę, sałatę, rzeżuchę, pszenicę, posadzili cebulę. Na koniec oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię  i ustawili doniczki na parapecie w klasowym kąciku przyrody, w którym pięknie kwitną już szafirki i bratki. Teraz codziennie z wielkim zaangażowaniem pielęgnują, obserwują i porównują etapy rozwoju swojej rośliny  z rośliną  kolegów i koleżanek z klasy.

Przy poznawaniu pracy w ogrodzie nie mogło zabraknąć zajęć praktycznych z użyciem narzędzi ogrodniczych, z których przeznaczeniem uczniowie również wcześniej zostali zapoznani. Na boisku przyszkolnym każdy z uczniów zaopatrzony w grabie z zapałem wykonywał wiosenne porządki.

Wszystkie te działania spowodowały, że uczniowie poczuli  się prawdziwymi ogrodnikami. Wszyscy bardzo chętnie pracują w ogrodzie, a widząc efekty swoich działań nabierają  świadomości ekologicznej oraz umiejętności hodowania zdrowych warzyw, owoców i ziół.

Lucyna Góra – Mrotek