Wieczornica patriotyczna

15 listopada 2019

15 listopada 2019 r. mieliśmy okazję świętować 101 rocznicę niepodległości. Nasi uczniowie wcielili się w role bohaterów z początku XX wieku – klasa IIa stworzyła wielopokoleniową rodzinę, gdzie razem żyją: babcia (Aleksandra Michałek), dziadek (Stanisław Knioła), mama (Julia Wiśniewska) z tatą(Alex Koniszewski) i dziećmi( Martin Koniszewski, Marta Lewicka, Jagoda Stuba, Michał Pikulik, Dominika Momot). Wszyscy troszczą się o pamięć o Polsce, która już od 123 lat jest w niewoli. Udzielili nawet pomocy poecie (Karol Dahlke), który chętnie poszedłby walczyć, jednak odniósł wcześniej obrażenia, utrudniające pobyt na froncie. Po usłyszeniu pisku orła ojciec z synem zmobilizowali się i poszli walczyć w obronie kraju.

W tym czasie uczniowie zaprezentowali scenę rozbioru Polski przez 3 zaborców (Kajetan Mostył, Remigiusz Głyżewski, Mikołaj Budnik), w której  został pojmany biały orzeł (Patryk Kucharski). Do walki zagrzewały wiersze poetów, które recytowały uczennice: Olga Kwiatkowska, Martyna Mozgała, Amelia Białakowska, Julia Rycyk, Martyna Malczewska oraz Agnieszka Mrotek. Narratorem w całym przedsięwzięciu była Marta Jeżuchowska. Przedstawienie ubogacały również utwory muzyczne powiązane z tematyką spektaklu, wykonywane przez uczennice.

Na końcu widzowie mieli możliwość włączenia się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych – rozbrzmiały utwory pt. „Białe róże”, „Piechota” czy „Przybyli ułani”. Uczniowie otrzymali owacje na stojąco za swój występ. Po przedstawieniu głos zabrała pani Dyrektor, która mówiła o ofierze złożonej przez walczących,  dzięki którym mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także pielęgnujemy wartości narodowe związane z naszą państwowością. Głos zabrał również p. Lewandowski – wiceburmistrz Łobżenicy, p. Kazimierz Wasiak – przewodniczący Rady Powiatu Pilskiego, a także Piotr Radwański – radny Rady Miasta Wyrzyska, którzy mówili o tym,  jak ważny jest patriotyzm. Po przemówieniach, przy kawie i ciastku, trwały dalsze rozmowy o wolnej Polsce. Ten wieczór na pewno wzbudził wiele emocji i na nowo rozbudził uczucia patriotyczne.

Zdjęcia: Grzegorz Zięba