Terapia ręki – ciekawe szkolenie

18 stycznia 2018

W styczniu 2018r. w Szkole Podstawowej Specjalnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy odbyły się warsztaty dotyczące terapii ręki prowadzone przez Specjalistę Terapii Ręki I i II stopnia Patrycję Piszczek, naszego neurologopedę i surdopedagoga.

W szkoleniu uczestniczyli rodzice wraz z dziećmi oraz pozostali nauczyciele uczący w szkole. Każdy chciał zgłębić technikę wykonywania terapii ręki z elementami masażu sensomotorycznego. Pani Patrycja pokazała wiele ciekawych ćwiczeń związanych  ze stymulacją dłoni, stawu nadgarstkowego i przedramienia.

A na czym w ogóle polega terapia ręki i co ma na celu? Terapia ręki obejmuje całą kończynę górną: obojczyk, łopatka, kość ramienna (ćwiczenia rozmachowe), kość łokciowa, kość promieniowa (ćwiczenia manualne), kości ręki (ćwiczenia manipulacyjne), korekcję postawy dziecka, korekcję łopatek, korekcję ułożenia miednicy. Terapia ma na celu zrównoważenie napięcia mięśniowego, dostarczanie wrażeń dotykowych, poprawę stabilizacji centralnej, doskonalenie koordynacji obustronnej, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętności przekraczania środkowej linii ciała, a także doskonalenie wykonywania ruchów wyizolowanych oraz usprawnienie motoryki małej.

Drugą część szkolenia stanowił pokaz pomocy dydaktycznych, które usprawniają pracę rąk, np. siatki rehabilitacyjne, trenażery żelowe, gniotki, krążki do ćwiczeń dłoni  i nadgarstków, przewlekanki, sznurowanki, sortery, odwrażliwiacze, piłki o różnym stopniu twardości, wykonane z różnych faktur, obrazki piaskowe, kredki nakładane na palce, kredki neonowe, kulowe, trójkątne, gwiazdkowe, pomponiki, kulki styropianowe, masy plastyczne, nakładki, zaciskacze, nabieraki, szczypce, pacynki oraz materiał naturalny. Prowadząca przekonywała jednak, że prawie każda rzecz, każda zabawka może zostać pomocą dydaktyczną,  np. zwykłe klamerki przyczepione do rękawów dziecka ćwiczą koordynację wzrokowo- ruchową, chwyt pęsetkowy oraz siłę nacisku.

Wspólne spędzenie czasu z dziećmi, zabawa połączona z nauką dostarczyły uczestnikom wiele radości. Szkolenie uzmysłowiło każdemu, jak ważną rolę odgrywają nasze dłonie, w których znajdują się receptory odpowiedzialne za wszystkie narządy ciała człowieka, dlatego sprawność ręki ma tak ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Pani Piszczek podkreślała, jak ważne jest, by motywować dziecko do wykonywania wielu różnorodnych zadań a nas zachęcała do uczestniczenia w całym kursie organizowanym  przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli TUTOR i mgr Hannę Szyszkowską, gdzie kursant jest przygotowany do diagnozowania zaburzeń w obrębie motoryki małej i prowadzenia zajęć usprawniających z zakresu Terapii Ręki ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania do pisania i usprawnienia czynności samoobsługowych. Dziękujemy!

Maria Mitek