Szkoła wita Mistrza Polski!

24 lutego 2019

Dnia 24 lutego  2019r. dotarła do nas radosna wiadomość. Uczeń naszej szkoły –Szymon Gruenwald (klasa Id Branżowa Szkoła I Stopnia) został Mistrzem Polski podczas rozgrywających się w Luboniu (pod Poznaniem)
IX Mistrzostw Polski No Gi Jiu Jitsu 2019.

Po powrocie do szkoły wszyscy zadawaliśmy Szymonowi wiele pytań, a Mistrz cierpliwie i ze skromnością na nie odpowiadał.  Dowiedzieliśmy się, że  jego sukces to przede wszystkim efekt ciężkiej pracy, treningów, jakie odbywał (i wciąż odbywa) pod okiem p. Bartłomieja Ksobiaka (wujka z Wyrzyska). Szymon należy także do pilskiego klubu Samuraj Gold Team, w którym trenerami są: p.Marcin „Samuraj” Kabat (pierwszy czarny pas w Pile)
i p.Aleksander „Olo” Jabłoński. Natomiast główny klub (Linke Gold Team) mieści się w Szczecinie i jego założycielami są utytułowani zawodnicy –p.Maciej Linke i p. Mariusz Linke. Mistrz Polski docenia również swoich rodziców, którzy motywują go do działania i zawsze w niego wierzą.

Sport, jakim zajmuje się od prawie dwóch lat Szymon, wywodzi się z japońskiego ju jitsu związanego z walką wręcz. Są to zmagania na parterze (tj. w języku sportowców -na ziemi). Ważna jest strategia walki,  nie wolno natomiast uderzać przeciwnika czy chwytać go za włosy. Dozwolone są chwytanie za ręce, za nogi, a wszystko po to, by nie pozwolić zawodnikowi wstać z maty.

BJJ, jak większość sztuk walki, posiada swój własny system stopni oznaczanych kolorem pasa. Można zdobyć pas: biały, niebieski, purpurowy, brązowy i czarny. Szymon na razie posiada pas biały, ale jego marzeniem jest zdobycie kolejnych stopni.

Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego ucznia. Życzymy Szymonowi dalszych sukcesów!

Maria Mitek