Spotkanie z jeżem

20 września 2018

Dnia  20 września br. (czwartek)  gościliśmy w progach naszej szkoły p. Alicję Fruzińską, przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego. Tym razem zaczęła swoją opowieść od rozstrzygnięcia letniego konkursu. Wszystkie dzieci wykonały piękne prace, za które otrzymały nagrody.

Następnie  rozpoczęliśmy interesujące zajęcia – z uwagą słuchaliśmy opowieści o  jeżu. Mogliśmy go przede wszystkim dotknąć – z zewnątrz miał ostre kolce, a pod spodem mięciutki brzuszek! Dowiedzieliśmy się, że kiedy spotkamy jeża w ogrodzie,  nasz teren będzie czysty, bo zwierz zjada wszystkie owady! Dlatego warto stworzyć mu miejsce do przezimowania, np. w stercie opadłych liści. Nieprawdą jest również to, że jeż zjada jabłka, chociaż właśnie tak jest często przedstawiany na ilustracjach.  Duży jeż ma kilka tysięcy kolców! Na zimę zwierzątka te zapadają w hibernację, czyli zimowy sen.

Uczniowie z wielkim skupieniem słuchali opowieści pani Ali, która przeczytała fragment opowieści. Odpowiadali  na zadawane pytania. Szczególną aktywnością wykazali się  uczniowie starszych klas. Rozmawialiśmy również o zwierzynie płowej – jak wygląda latem, a jak zimą. Dowiedzieliśmy się, że zmienia umaszczenie, by lepiej dopasować się do koloru otoczenia – wtedy łatwiej jest się schować.  Na końcu wykonaliśmy oczywiście pamiątkowe zdjęcie z nagrodami od pani Alicji.

Czekamy na kolejne zajęcia z niecierpliwością!

K. Kaczmarek