„Trzeba wyjść do ludzi”

13 czerwca 2021

Spotkanie z Panem Szymonem Chwaliszewskim

9 czerwca 2021r. uczniowie klasy Ia LO spotkali się z Panem Szymonem Chwaliszewskim – znanym dziennikarzem prasowym („Aktualności Lokalne” -najlepsza gazeta lokalna roku 2018) i telewizyjnym  ( TV ASTA ).

Pan Szymon Chwaliszewski jest absolwentem naszego liceum i zawsze 
z radością (mimo napiętych terminów) przyjmuje zaproszenia na spotkania
z młodzieżą.

Dziennikarz opowiedział o swoich zainteresowaniach (przede wszystkim związanych z motoryzacją), o radościach i trudach, jakie wiążą się
z wykonywanym zawodem. Podkreślał m.in., że ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, poznawanie pasji innych ludzi, spontaniczność, humor, a także umiejętne zarządzanie czasem, pokonywanie stresu (gdy np. ważny materiał nie nagrał się). Przyznał, że początki jego zainteresowania się dziennikarstwem wiążą się z naszą szkołą (gazetka szkolna, radiowęzeł), a także z Międzyszkolnymi Regionalnymi Warsztatami Dziennikarskimi w Bydgoszczy (nasza szkoła współpracuje ze Stowarzyszeniem Sympatyków Dziennikarstwa Młodzieżowego w Bydgoszczy do dziś).

Prelegent kilkakrotnie podkreślał, jak ważne są relacje z drugim człowiekiem (zarówno zespołem, z  jakim się pracuje, jak i z rozmówcą). Pan Szymon Chwaliszewski odpowiadał na wiele pytań młodzieży dotyczących przede wszystkim wykonywanego zawodu, ale także gustów czytelniczych. Przyznał też, że w wolnej chwili (a nie ma ich wiele) lubi czytać reportaże, felietony, albumy
o podróżach…

Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli dziennikarzowi dyplom, pracę plastyczną wykonaną własnoręcznie przez uczennicę klasy Ia LO Paulinę Sobieszczyk oraz słodki upominek.

Młodzież o spotkaniu z Panem Szymonem (fragmenty wypowiedzi):

 • „Spotkanie z Panem Szymonem było bardzo interesujące (…). Bardzo zainteresowała mnie m.in. historia o kobiecie, która wyjechała do Kairu uczyć się w zawodzie przewodnika i poznała tam męża, a teraz uczy tamtejszą młodzież języka angielskiego (…)” -Wiktoria C.
 • „Spotkanie było niezwykle ciekawe. Historia Pana Szymona rzuca inne światło na zawód dziennikarza. Dobrze jest poznać dziennikarstwo z tej drugiej strony, bardziej ludzkiej (…) „. Zofia
 • „Spotkanie z Panem Szymonem było bardzo ciekawe. Dowiedziałam się m.in., że zawód , który wykonuje, wiąże się z jego zainteresowaniami (…) Pan Szymon wytłumaczył nam, jak wygląda praca dziennikarza i z jakim problemami się wiąże”.  Zuzia
 • „Dowiedziałem się, że zawód dziennikarza wymaga od osoby pełnego poświęcenia dla swojej pracy (…)”.
 • Cieszę się, że „mieliśmy szansę na zadawanie pytań odnośnie zawodu dziennikarza (…)”.
 • „Spotkanie było bardzo fajne, Pan Szymon fajnie odpowiadał na nasze pytania dotyczące np. telewizji, swojego programu „Motowizja”. Dawał rady, jak napisać dobry artykuł (…)” .
 • „Dowiedziałem się , na czym polega praca dziennikarza, czasem jest niewdzięczna, bo np. po kilku godzinach przygotowywania materiału może się okazać, że jest jakaś usterka i cały materiał trzeba kręcić od nowa. Ma się strasznie mało czasu wolnego, bo trzeba przygotowywać dużo reportaży”.
 • „Spotkanie było bardzo ciekawe. Pan Szymon opowiedział nam nie tylko o swojej pracy, ale także o swojej pasji, jaką jest motoryzacja. Opowiadał z ekscytacją i nutą tajemniczości w głosie (…)”.
 • „Spotkanie było intrygujące, bardzo ciekawe. Dzięki niemu mogłam poznać bliżej pracę dziennikarza i prezentera w telewizji. Uzyskałam odpowiedzi na nurtujące pytania ułożone wraz z całą klasą. Podobało mi się, że Pan Szymon szczerze mówił o tym, że nie jest to łatwa praca. Wymaga dużo czasu, cierpliwości (…)”.
 • „Zainteresowałam się tym, jak Pan Szymon opowiadał o swoich przygodach związanych z zawodem dziennikarza. Ciekawe było poznanie tego, co jest stresujące w tym zawodzie. Osobiście podobał mi się sposób, w jaki opowiadał dziennikarz”.
 • „Spotkanie było bardzo interesujące, ciekawe. Pan Szymon opowiedział nam, na czym polega praca dziennikarza (….). Zaciekawił mnie sposób, w jaki dziennikarz opowiadał (…)”. Julia T.
 • „Na spotkaniu dowiedzieliśmy się , jak wygląda praca dziennikarza
  i jak zaczynał swoją karierę”.

Słowami młodzieży mówią same za siebie. Nic dodać, nic ująć. Jednym słowem -dziękujemy raz jeszcze Panu Szymonowi Chwaliszewskiemu za spotkanie i już teraz zapraszamy na kolejną lekcję w nowym roku szkolnym.

                                                                                                                               Maria Mitek