Spotkanie prawnika z młodzieżą

19 grudnia 2017

Dnia 19 grudnia br. uczniowie klasy IIIa LO i  kl. IId ZSZ  spotkali się z prawnikiem z Kancelarii Prawa Pracy Lexstrada z Poznania.

Pani Joanna Poprawska opowiadała młodym ludziom o dobrach osobistych i ich ochronie. Wiele uwagi poświęciła internetowych hejtom. Doradzała, jak bronić się przed językiem pełnym nienawiści. Przestrzegała przed tym, aby samemu nie stać się hejterem. Mówiła o konsekwencjach prawnych, jakie spotykają osoby, które nie szanują innych ludzi i na przykład zamieszczają w Internecie obraźliwe komentarze. Radziła, co zrobić, by bronić się przed takimi atakami, jak reagować w sytuacji, gdy ktoś naruszy nasze osobiste dobra. Kolejną sprawą, jaką zajęła się prelegentka było prawo autorskie, przypadki jego łamania w czasach współczesnych. Pani prawnik przestrzegała, aby np. korzystając z jakiejś pracy  nigdy nie zapominać
o podaniu jej źródła.

Pani Joanna Poprawska podawała przykłady z życia, by przestrzec wszystkich przed  wyrządzeniem krzywdy drugiej osobie. Radziła, by nie ulegać emocjom, gdyż może to zrujnować życie. Zachęcała do tego, by nie bać się szczerze porozmawiać z drugim człowiekiem, dzięki temu można bowiem zapobiec wielu problemom. „Nie warto się bać, nie warto milczeć” -przekonywała.

Młodzież naszej szkoły brała udział w interesującej dyskusji prowadzonej na dany temat, zadawała prelegentce pytania.

Bardzo dziękujemy Pani Joannie Poprawskiej za ciekawy wykład. Dziękujemy także Fundacji Togatus, z  ramienia której odbyło się spotkanie.

Maria Mitek