Siedź w domu, ale ruszaj się jakoś. Jak zachować kondycję fizyczną podczas kwarantanny

27 kwietnia 2020

Warto przypomnieć oczywistość. „Aktywność fizyczna pomaga zapobiegać i leczyć wiele schorzeń (otyłość, cukrzyca, wady postawy, choroby układu ruchu) – głoszą wszyscy lekarze, a cytat ten pochodzi wprost z Ministerstwa Zdrowia i jego akcji społecznych.

A zatem aktywność jest ważna, należy o niej pamiętać, by być zdrowym i odpornym. Czy obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem, wchodzi w grę tylko aktywność w zaciszu domowym? Gimnastyka, joga, hantle? Nie. Wychodzenie na powietrze nie jest zakazane. Właściwie – wręcz przeciwnie. Przy zachowaniu rozsądku jest zalecane. Spacer, trucht, rower, bieganie po lesie – tak. Ale indywidualnie. Odpuśćmy aktywności parami czy w grupach.

Do tego ,aby się poruszać nie są potrzebne siłownie, sale sportowe czy różnego rodzaju obiekty pod chmurką. Podam Wam kilka sposobów , jak zachować dobrą kondycję fizyczną podczas kwarantanny:

  • ĆWICZENIA Z OBCIĄŻENIEM WŁASNEGO CIAŁA  – główne założenie tych ćwiczeń polega  na tym, by do wysiłku fizycznego wykorzystywać jedynie własną masę ciała. Zawierają się w niej zatem m.in. takie ćwiczenia jak, przysiady, brzuszki, pompki, deski czy podciągnięcia na drążku. Wszystkie te ćwiczenia możemy wykonywać w domu.
  • DOMOWY TRENING CARDIO – Ćwiczenia cardio wykonywane w domowym zaciszu to np. skakanie na skakance, pajacyki czy opady do ziemi i wyskoki. Alternatywę dla wymienionych wyżej ćwiczeń  może stanowić również jazda na rowerku stacjonarnym lub korzystanie z orbitrecka.
  • PILATES i JOGA- to ćwiczenia bardzo popularne w ostatnim czasie. Trening pilates wzmacnia wytrzymałość mięśni a także pogłębia ich elastyczność. Joga z kolei pomaga się zrelaksować i wpływa na poprawę samopoczucia. W sieci znajdziemy wiele treningów jogi
    i pilatesa zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych.
  • WYSIŁEK ŁĄCZONY Z HOBBY LUB OBOWIĄZKAMI- Warto zatem łączyć wysiłek fizyczny z dobrą zabawą. Posiadacze domu z ogrodem mogą zatem zająć się ogrodnictwem,
    a pozostali choćby tańcem przed telewizorem. W zapobieganiu utracie kondycji fizycznej pomóc może nawet regularne sprzątanie mieszkania czy też wiosenne porządki.

Ćwicz regularnie – Wysiłek fizyczny w sposób zbawienny wpływa na nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że w okresie pozostawania w domu warto wyznaczyć sobie konkretne godziny na ulubione ćwiczenia fizyczne, po nich bowiem będziemy czuć się jak nowonarodzeni. 

Kamila  Mrotek