Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

17 października 2019

Spotkanie z liderem zespołu AM
Dzisiaj ( 15.10.2019 r.) w naszej szkole gościliśmy wyjątkowego gościa. Był nim pan Andrzej Kliczkowski – założyciel i wokalista zespołu AM. Wokalista opowiedział nam w jaki sposób udało mu się założyć zespół, nakręcić pierwszy teledysk i ile włożył w to wszystko pracy. Podkreślał, że najważniejsze jest by w życiu robić to co się kocha – wtedy będziemy podchodzili do naszych obowiązków z radością. Okazało się, że nasz gość musiał w młodości ciężko pracować na budowie, ale dzięki temu zrozumiał, że muzyka jest tym, co chce robić w swoim życiu. Postawił wszystko na jedną kartę (wydał wszystkie oszczędności, by nakręcić pierwszy klip), co okazało się najlepszą decyzją, bo otworzyło drogę do stworzenia własnego biznesu. Od tego momentu udało się panu Andrzejowi nakręcić kilka teledysków (właśnie pracują nad kolejnym) i rozszerzyć swoją działalność na całą Polskę. Dzisiaj ma kalendarz zapełniony na długi czas do przodu. W rozmowie z młodzieżą podkreślał jednak, że jest to ciężka praca, wiele trudnych decyzji, ale dzięki temu ma stabilną pozycję finansową.
Zachęcał uczniów by odnaleźli w sobie zainteresowania i je uczynili swoją pracą. Na końcu był czas na pytania – niektórzy uczniowie wykazali się odwagą i zapytali o nurtujące ich kwestie. Zainteresowani mogli otrzymać płytę oraz autograf, za co serdecznie dziękujemy panu Andrzejowi. Mamy nadzieję, że uczniowie wezmą sobie rady naszego gościa do serca.

Spotkanie z panią weterynarz

W czwartek 17 października gościliśmy panią Malwinę Bureta, która  z wielkim zaangażowaniem wprowadziła nas w tajniki weterynarii. Opowiadała,  że zawód, który wykonuje jest jej pasją i dlatego kocha swoją pracę. Do tego samego zachęcała naszych uczniów, by znaleźli takie miejsce pracy, które będzie im umożliwiało rozwój zainteresowań. Studia weterynaryjne, które ukończyła pani Malwina są bardzo trudne, już po pierwszym roku bardzo wielu studentów odpadło. Ważne jest jednak by pomimo ogromu nauki znaleźć czas dla siebie. W ten sposób nasz gość zdobył nowe umiejętności, a nawet patent żeglarski. Co ciekawe, mąż naszego gościa, który jest absolwentem naszej szkoły również jest weterynarzem.

Uczniowie w czasie krótkiej prezentacji poznali zawód lekarza zwierząt od kuchni, a także mieli możliwość zadawania pytań. Dzięki ciekawym opowieściom, zapewne w niejednej głowie zrodził się pomysł, by spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Zajęcia z integracji sensorycznej Kolejnym gościem była pani Barbara Witkowska, która przeprowadziła wśród starszych uczniów zajęcia z integracji sensorycznej. Omówiła poszczególne zaburzenia, które wymagają takiej terapii. Uczniowie mieli możliwość na własnej skórze odczuć działanie koca obciążeniowego, usiąść na „koniku” i przy okazji ćwiczyć równowagę i koordynację przebijając bańki czy przypinając klamerki. Chętnie korzystali z dużych piłek, które wymagały od nich stabilnej pozycji i prostego kręgosłupa, a także próbowali skakać na trampolinie. Byli tacy śmiałkowie, którzy przeszli przez tor dotykowy, a nawet spróbowali elementów aromaterapii stymulując zmysł węchu. Dużym powodzeniem cieszyły się również piłki z kolcami czy rzepy do formowania różnych kształtów – z entuzjazmem włączyli się w zabawę. Dla wielu z nich była to możliwość odkrycia swojego ciała i próby opanowania swoich ukrytych zaburzeń z integracji sensorycznej.