Poznajemy ślady i tropy zwierząt

8 stycznia 2018

Dnia 8 stycznia br. gościliśmy w szkole po raz drugi naszego przyjaciela p. Alicję Fruzińską, która z wielką ochotą podzieliła się z nami swoją wiedzą o lesie.

Nauczyliśmy się rozróżniać tropy i ślady zwierząt oraz ludzi. Będziemy pamiętać, że tropy to odciski stóp, natomiast ślady to wszystko pozostałe, np. śmieci zostawione przez człowieka. Poznaliśmy skutki śmiecenia w lesie czy zostawiania gum do żucia na chodniku – właśnie przez ich zjadanie giną ptaki takie jak sikorki. Równie ważne jest zabieranie swoich śmieci, a nawet tych znalezionych, ponieważ często są one przyczyną śmierci zwierząt leśnych. Pani Ala pokazała nam tropy, które zostawiają różne zwierzęta w lesie, opowiedziała o czyścioszku borsuku i brudasku lisie. Przypomniała również, które zwierzęta należą  do psowatych (np. wilki).  Okazuje się, że te zwierzęta są coraz popularniejsze na naszym obszarze.

Na końcu spotkania każde z dzieci otrzymało drewniany plaster z naklejką i dedykacją na pamiątkę zajęć.  Bardzo dziękujemy p. Alicji za przeprowadzenie zajęć i już czekamy z niecierpliwością na kolejne.