Pożegnanie uczniów klasy maturalnej

28 kwietnia 2017

Dnia 28 kwietnia 2017r.  w auli szkoły odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy IIIa LO, na które przybyli znamienici goście: Przewodniczący Rady Powiatu: pan Kazimierz Wasiak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: pan Roman Sobieszczyk, Radna Powiatu: pani Zdzisława Bosak-Kawa, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku i wieloletni nauczyciel naszej szkoły-pani Danuta Buryta-Arndt, pani Gabriela Kwiatkowska-wieloletni nauczyciel naszej szkoły, a także ks. Marcin Kardzis, który sprawował wcześniej Mszę Świętą i wygłosił kazanie dla młodzieży wkraczającej w dorosłe życie. Licznie przybyli na tę uroczystość rodzice uczniów klasy maturalnej.

Uczyliśmy się od siebie nawzajem

Na początku głos zabrała pani Mariola Nosek-Dyrektor szkoły. Mówiła o tym, że pożegnanie to trudna chwila, ale jednocześnie wspaniała, gdyż w życiu każdego człowieka rozpoczyna się coś nowego. Wyraziła przekonanie, że maturzyści na pewno zdobyli nowe umiejętności i wiedzą więcej niż we wrześniu 2014r.  Życzyła im, by w swoim życiu spotykali się ze sprawiedliwością, życzliwością. „Przeszkody, które zawsze będą się pojawiały, to misja od Boga”-mówiła. Należy je śmiało pokonywać. Pani Dyrektor podziękowała młodym ludziom za współpracę. „Był to czas, kiedy uczyliśmy się od siebie nawzajem, stojąc w obliczu różnych problemów i jednocześnie odnosząc wcale niemało sukcesów”.

Pani Dyrektor podziękowała także nauczycielom za ich trud, ciężką pracę: „Współpraca z takich gronem pedagogicznym jest dla mnie zaszczytem i pouczającym doświadczeniem”. Podziękowała również rodzicom, a także mieszkańcom łobżenickiej społeczności, dla których szkoła średnia w Łobżenicy jest „ swoistym centrum i kolebką wychowania”.

Dopomóż odchodzącym chwilom

„Klasa IIIa LO to szczególna klasa” -mówiła Dyrektor szkoły, choćby dlatego, że miała trzech wychowawców. W klasie I wychowawczynią była pani Danuta Buryta-Arndt, w klasie II –pani Mariola Nosek, a w klasie III-pani Kamila Mrotek.

Głos zabrała pani Kamila Mrotek. Swoją wypowiedź rozpoczęła od słów Małgorzaty Stelarskiej: „Dopomóż odchodzącym chwilom, by jutro były warte wspomnień”. Wyraziła dumę z faktu, że wszyscy uczniowie klasy IIIa ukończyli szkołę. Dodała, że otworzyły się drzwi do przyszłości i od każdego człowieka zależy, jaka ona będzie. Porównała świat do teatru, a ludzi do aktorów, którzy wchodzą na scenę i znikają z niej, ale pozostawiają po sobie ślad. Zapewniła, że chwil spędzonych w szkole średniej nie da się zapomnieć. Mówiła także, że oto nadeszła dorosłość-życie na własny rachunek. Jednak wyraziła przekonanie, że młodzież jest przygotowana do tego, by samodzielnie kreować swoją przyszłość. Życzyła młodym ludziom połamania piór na maturze, szczęścia w życiu osobistym, optymizmu i wiary we własne możliwości.

To były wartościowe chwile

Głos zabrała także wychowawczyni uczniów w klasie Ia LO w latach 2014-2015-pani Danuta Buryta-Arndt. Prelegentka skierowała wzruszające słowa do swoich wychowanków. „Jestem dumna, że wszyscy pomyślnie przeszliście wszystkie trudy i radości trzech lat nauki i staliście się absolwentami tej szkoły, również- mojej szkoły, gdyż pracowałam tu ponad 20 lat ”- mówiła.  Zapewniła maturzystów, że praca z nimi przyniosła jej wiele radości:  „To były wartościowe chwile”. Wyraziła nadzieję, że oprócz treści lektur omawianych na języku polskim młodzi ludzie zapamiętają życiowe rady swojej wychowawczyni z klasy pierwszej, m.in. szacunek dla każdego człowieka. Życzyła im, by nigdy nie tracili nadziei, wiary we własne siły, możliwości. „Tu, w tej szkole, nabyliście umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem” – dodała. Prosiła także, by pamiętali o tym, że oprócz nabytej wiedzy i umiejętności o  wartości człowieka decyduje to, co ma w sercu.  Przypomniała słowa Dezyderaty, która rozpoczyna się  słowami: „Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy (…) Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy”.

Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, może być nauczycielem innych

Głos zabrała również Przewodnicząca Rady Rodziców-pani Wioletta Grochowska. Powiedziała, że nadszedł czas, by młodzież zmierzyła z wyzwaniami, jakie niesie dorosłość, a najbliższym z nich jest matura. Podziękowała Pani Dyrektor za dbanie o dobre imię szkoły, stworzenie przychylnej atmosfery do nauki. Podziękowała także nauczycielom za ich cierpliwość, wyrozumiałość w stosunku do uczniów. Słowami Konfucjusza „Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, może być nauczycielem innych” –podziękowała wychowawcom za ich trud włożony w wychowanie swoich podopiecznych. Podziękowała także pracownikom szkoły za dbałość o nienaganny porządek w szkole. Na zakończenie ponownie zwróciła się do młodzieży, mówiąc, że przyjaźnie zawarte w tej szkole przetrwają, a teraz „czas zabrać ze sobą cały bagaż doświadczeń, wspomnieć i ruszyć w dalszą drogę”.

Szkoda, że –gdy zabrzmi dzwonek-Was już nie będzie…

Kilka słów do maturzystów skierowała także Anna Smurawska – Przewodnicząca Samorządu Szkolnego. „Pamiętacie, jak po raz pierwszy przekroczyliście próg tej szkoły?” –pytała swoje starsze koleżanki i starszych kolegów. „Szkoda, że gdy kolejny raz zabrzmi dzwonek-Was już nie będzie”-mówiła. Stwierdziła jednak, że taka jest kolej rzeczy. Życzyła wszystkim powodzenia, osiągnięcia wymarzonego celu. „Na pewno dobrze będziecie wspominać wszystkich, których spotkaliście w tej szkole”-dodała. Na koniec zacytowała słowa Winstona Churchilla: „To nie koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”.

Przysięga na sztandar szkoły

Kolejną wzruszającą chwilą był moment, w którym młodzież złożyła uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Absolwenci powtarzali za Panią Dyrektor słowa: „My, Absolwenci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy, przyrzekamy uroczyście na sztandar tej szkoły wyniesioną wiedzę pogłębiać i wykorzystać w życiu codziennym oraz pracy zawodowej. Przyrzekamy pracować sumiennie, nie splamić honoru i dobrego imienia szkoły(…)”.

Wręczenie świadectw i nagród

Nadszedł czas wręczania świadectw i nagród. Pani Mariola Nosek rozpoczęła tę część uroczystości od wręczenia świadectw z tzw. biało-czerwonym paskiem. Otrzymały je: Kinga Kozłowska (średnia ocen 5, 28), Oliwia Trzaskawka ( średnia ocen 5, 28), Marta Jóźwiak ( średnia ocen-4, 89), Magdalena Martenka (średnia ocen -4, 83) i Agnieszka Golińska (średnia ocen-4, 83). Uczniom –podczas odbieranie świadectw-towarzyszyli rodzice.

Nagrody za godne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym otrzymali: Dominika Budnik, Marcelina Grochowska, Izabela Mantaj, Rafał Piszczek, Mateusz Mudyna. Nagrody za osiągnięcia w konkursie „Wiedzy o sporcie” otrzymali: Piotr Dahlke i Marcin Rataj. Nagrodę za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych otrzymał Jakub Bazela. Aleksandra Melnik otrzymała nagrodę za zdobycie I miejsca w szkolnym konkursie „Łobżonka w obiektywie”. Jagoda Dudek i Paulina Krumrey  otrzymały nagrodę za pracę w Samorządzie Uczniowskim, a Norbert Wyrobek  za prowadzenie szkolnych uroczystości, a Marta Jóźwiak -za uświetnianie szkolnych uroczystości swoim śpiewem.

Wszyscy uczniowie klasy IIIa otrzymali świadectwa, a także upominki od uczniów klasy IIa –podkowy na szczęście.

Ukończyliście najlepszą szkołę….

Głos zabrał także Przewodniczący Rady Powiatu. Pan Kazimierz Wasiak wyraził swoją radość z faktu, że kolejny raz gości –wraz z panią Zdzisławą Bosak-Kawą i panem Romanem Sobieszczykiem-w naszym liceum. Pogratulował młodzieży, mówiąc: „Ukończyliście-moim zdaniem-najlepszą szkołę. Życzę Wam dobrych wyborów-takich, abyście czuli się spełnieni i kochali swoją pracę”. Podziękował także nauczycielom za trud włożony w wychowanie młodych ludzi. Zwrócił się także do rodziców słowami:
„Na pewno jesteście dumni ze swoich dzieci”. Pogratulował również pani Marioli Nosek  wygrania konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy.

Podziękowania

Wyrazem wdzięczności dla nauczycieli  były słowa Jagody Dudek –przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2016/2017, która podziękowała im za wszystko, a w szczególności za cierpliwość. W tym miejscu maturzyści wręczyli  kwiaty Pani Dyrektor, wychowawcom oraz wszystkim nauczycielom,  dziękując im tym samym za trud włożony w ich wychowanie.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły podziękowali także Przyjaciołom naszej szkoły-Radnym Powiatu, za to, że –jak mówiła Pani Dyrektor-zawsze są przy nas, przy naszej szkole, bardzo wiele dla niej uczynili. Wspomniała także o tym, że  to właśnie oni ufundowali dla młodzieży stypendium socjalno-naukowe. Symboliczne róże były wyrazem wdzięczności za troskę o naszą szkołę.

Program artystyczny

Wyrazem wdzięczności maturzystów dla nauczycieli, rodziców, wszystkich obecnych na sali było także przedstawienie teatralne przygotowane przez nich. Abiturienci wcielili się w uczniów i nauczycieli i odegrali scenkę, której akcja toczyła się w szkolnej klasie. Zagraliście rewelacyjnie!

Tego dnia na scenie wystąpiła także Marta Jóźwiak, która  zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny Marii Jopek „Ale jestem”.  Usłyszeliśmy, że:

„Trzeba żyć w naprawdę

Żeby oszukać czas

Trzeba żyć najpiękniej

Żyje się tylko raz (…)”

 

Drodzy Abiturienci!

 Dziękujemy Wam –w imieniu Pani Dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły -za wspólną naukę, za chwile poważne i wesołe.  Zawsze mogliśmy na Was liczyć! Będzie nam Was brakować! Nie zapomnijcie o swojej szkole, swoich nauczycielach. Mury tego liceum są dla Was zawsze otwarte.

„Do zobaczenia w dorosłym życiu,

Na innej drodze, na innym szlaku(…).

Otwarci, prawi, pełni miłości,

idźmy odważnie przez nasze życie,

by w końcu drogi bez wątpliwości,

w lustro popatrzeć na swe odbicie”.

Maria Mitek, Kamila Mrotek