PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO UNIWERSYTETU DZIECI W KLASIE-MUZYKA .”DO CZEGO INSPIRUJĄ NAS DŹWIĘKI?”

3 lipca 2022

W minionym roku szkolnym klasa II Bs wraz z wychowawczynią p. Patrycją Piszczek realizowała Projekt Edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?” Projekt składał się z 2 etapów: lekcji na rozgrzewkę, które pozwalają na integrację dzieci i oswojenie ich ze swoimi emocjami oraz lekcji tematycznych– związanych z wiodącym tematem projektu.

Spośród proponowanych scenariuszy zrealizowaliśmy następujące:

– lekcje na rozgrzewkę:

1.„Dlaczego strach jest nam potrzebny?”

2. „Dlaczego złość jest nam potrzebna?”

– lekcje tematyczne:

1.”Czy muzyka może mnie uspokoić?”

2.”Jak wytańczyć muzykę?”

3.”Jak stworzyć muzykę bez instrumentów?”

4. „Po co jest muzyka w filmie?”

5. „Przy jakich okazjach śpiewamy?”

6. „Jak przygotować się do śpiewania?”

Scenariusze zawierały mnóstwo ciekawych zadań i zabrały uczniów na wspaniałą wyprawę do świata dźwięków.  Nasze dzieci doskonale wiedziały, w jaki sposób wytańczyć muzykę. Zabawa ruchowa „Słuchaj i mów ciałem”, w której należało dokonać interpretacji ciałem różnych utworów muzycznych, sprawiła im wielką frajdę…chociaż i tak każdy tańczył po swojemu 🙂

Równie ciekawym pomysłem było zadanie ekspresji twórczej „Jak nadać dźwięk obrazowi?, w którym graliśmy na przedmiotach codziennego użytku czy „muzyczne przedstawienie się”, gdzie  należało wystukiwać rytm na instrumentach.

Projekt edukacyjny….to brzmi dumnie i czasami niepotrzebnie odstrasza, ale nie nas!

W przyszłym roku szkolnym też mamy zamiar podjąć współpracę z Fundacją Uniwersytetu Dzieci z Krakowa i wybrać jakiś ciekawy projekt:)