Pani Barbara Dubiela na zajęciach dziennikarstwa w klasie Ia LO

18 czerwca 2021

Dnia 16 czerwca br. z uczniami klasy  Ia LO spotkała się Pani Barbara Dubiela- Absolwentka naszej szkoły, Redaktor naczelna „Panoramy Łobżenicy”, wielokrotnie nagradzana za swoją działalność,  związaną m.in. z pielęgnowaniem  tradycji, dokumentowaniem wydarzeń, jakie mają miejsce w Łobżenicy i okolicy.

Usłyszeliśmy ciekawą historię związaną z  powstaniem „Panoramy Łobżenicy”. Poznaliśmy kolejnych redaktorów czasopisma (pierwszy to Pan Zbigniew Ździebłowski), nawet mogliśmy zobaczyć na własne oczy, jak zmieniała się szata graficzna gazety, bowiem Pani Redaktor przyniosła jej archiwalne roczniki.

Pani Barbara odpowiadała na pytania młodzieży. Ze wzruszeniem poznaliśmy pracę dziennikarza „od kuchni”. To odpowiedzialne i ważne zadanie, wymagające poświęcenia i wsparcia całej rodziny. „Wszystko podporządkowaliśmy gazecie, całe życie rodzinne” –wyznała Pani Redaktor.  Jak ważną rolę pełni czasopismo można się było przekonać , słuchając opowieści np. o tym, jak osoby starsze czy  mieszkające poza granicami kraju czekają na kolejny numer „Panoramy Łobżenicy”. Te opowieści chwytały za serce. „Do <Panoramy>  może pisać każdy” – tymi słowami Pani B.Dubiela zachęcała uczniów do publikacji w czasopiśmie. Dodała też, że zawsze redaktorzy gazety dbali o wysoki poziom kultury i języka czasopisma.  Nie mogło zabraknąć w wypowiedzi Pani
B. Dubieli informacji o Towarzystwie Miłośników Łobżenicy i jego działaczach (np. Pani Zdzisławie Bosak–Kawie), którzy bardzo wiele serca włożyli w powstanie „Panoramy Łobżenicy”). „Do powstania gazety przyczyniło się bardzo wiele osób”- usłyszała młodzież. Udany zespół, dobrzy ludzie, całym sercem oddani danej sprawie –to podstawa sukcesu.

Nie zabrakło także pytań o czasy licealne. Pani Redaktor z nostalgią wspominała swoich bardzo dobrych Profesorów (dawniej do nauczyciela mówiono: „Panie Profesorze”),  w tym zmarłego niedawno Pana Profesora śp. Jana Balickiego, który był jej wspaniałym wychowawcą. Poza tym niektórzy nauczyciele to byli … jej sąsiedzi. Mieszkała bowiem przez dłuższy czas w bloku, w którym  mieszkali nie tylko śp. Jan Balicki, ale także śp. Adela Jasiecka, śp. Irena i Ludwik Nalaskowscy oraz  Jerzy Zieliński”. Nie wypadało więc, by nie chodzić do szkoły czy pozwalać sobie na np. spóźnienia na lekcje” – z uśmiechem dodała Pani Barbara. Mówiła także o zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych (np. maszynopisaniu, które okazało się bardzo przydatne, gdy pomagała swojemu Tacie
(śp. Henrykowi Kucharskiemu), a następnie Mężowi (śp. Janowi Dubieli) w przepisywaniu artykułów do gazety.

Pani Dubiela nie unikała także odpowiedzi na trudniejsze pytania, np. szczerze przyznała, że w pokonywaniu stresu pomaga jej… szydełkowanie. Kiedyś czytała dużo, jednak przygotowanie gazety (mimo tego iż są nowoczesne technologie) zawsze wymaga włożenia ogromnego wysiłku, więc tego czasu jest zawsze mało…

Spotkanie bardzo się podobało uczniom.  Oto ich wypowiedzi:

  • „Spotkanie niezwykle ciekawe. Fascynująca jest pasja i oddanie się jej Pani Barbary. Każdy z niezwykłą uwagą słuchał tej historii. „Panorama” jest gazetą wyjątkową, z bardzo bogatą historią. Szczególnie zainteresowała mnie księga z najstarszymi wydaniami „Panoramy”. Słuchając Pani Redaktor nie dało się nie mieć uśmiechu na twarzy.
  • „Spotkanie było bardzo ciekawe. Bardzo mi się podobało(…). Dowiedziałam się, że praca redaktora naczelnego jest bardzo pracochłonna”.
  • „Spotkanie  było bardzo interesujące. Fajnie było dowiedzieć się, jak powstaje nasza lokalna gazeta. Pani Barbara przedstawiła nam historię czasopisma, pokazując nam księgę starszych wydań tej gazety. Od razu było widać, że gazeta bardzo się rozwinęła, ale jej układ od wielu lat jest podobny”.
  • „Spotkanie było bardzo intrygujące. Dzięki niemu się dowiedziałam, jak powstaje gazeta, ile to wymaga trudu (…). Wypowiedzi Pani Barbary wywoływały uśmiech na naszych twarzach. Pani  Redaktor obdarowała nas także egzemplarzami gazety. Dowiedzieliśmy się, że w grudniu br. wybije 30 lat odkąd powstała gazeta!”.
  • „Spotkanie z Panią Barbarą bardzo mi się podobało. Było bardzo ciekawe, wiele się dowiedziałam o historii „Panoramy Łobżenicy”. Pani Barbara okazała się bardzo sympatyczną osobą”.
  • „Spotkanie było bardzo ciekawym i miłym doświadczeniem dla każdego
    z nas. Można było dowiedzieć się wielu nowych , ciekawych rzeczy dotyczących zawodu dziennikarstwa oraz życia prywatnego Pani Redaktor”.
  • „Spotkanie z Panią Barbarą było bardzo interesujące, było to ciekawe doświadczenie”.
  • Spotkanie było bardzo ciekawe, dowiedzieliśmy się m.in. jak powstaje „Panoramy Łobżenicy”, cały proces powstawania gazety, gdzie jest drukowana. Pani Redaktor mówiła także o tym, co lubi robić w wolnym czasie. Cieszę się, że  mogłam poznać współtwórczynię gazety naszego miasta i okolic”.
  • „Spotkanie bardzo mi się podobało, poruszane były kwestie, które mnie zaciekawiły. Pani Barbara okazała się bardzo ciekawą i przesympatyczną osobą”.
  • „Spotkanie było bardzo ciekawe, ponieważ Pani Redaktor opowiadała
    o tym, jak zaczęła się jej praca nad „Panoramą Łobżenicy”. Pokazała nam dawne egzemplarze gazety. Czas szybko płynął. Pani Barbara opowiadała bardzo ciekawie oraz szczegółowo.
  • „Spotkanie bardzo mi się podobało, ponieważ poznałam , jak powstaje „Panorama Łobżenicy”, co jest bardzo ciekawe. Zawsze mnie to zastanawiało, jak powstaje gazeta. Bardzo podziwiam Panią Redaktor za to, że daje radę to wszystko prowadzić…”.
  • „Spotkanie było bardzo fajne, ciekawe. Pani Dubiela mówiła o „swojej” „Panoramie Łobżenicy” i mierzeniu się z brakiem czasu.

Na zakończenie spotkania młodzież wręczyła Pani Redaktor drobne upominki. Jedna z uczennic –Zofia Lewczan przekazała Pani Basi namalowany przez siebie obraz.

Życzymy Pani Redaktor , aby „Panorama Łobżenicy” dalej się rozwijała, a młodzież z odwagą i wiarą w swoje możliwości nadsyłała wiersze, opowiadania, fotografie i wszelkie inne prace, które  odbiorcom  czasopisma przyniosą na pewno radość.

Maria Mitek