Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

12 kwietnia 2021

W naszej szkole wszyscy uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Niektórzy posiadają zdolności humanistyczne. To właśnie
do nich adresowana jest Olimpiada Literatury i Języka Polskiego.

W tym roku szkolnym przystąpiła do niej Olga Kwiatkowska –uczennica klasa IIIa LO, która ze wspaniałymi wynikami docierała do kolejnych etapów olimpiady, a ostateczne uplasowała się na bardzo wysokim miejscu. Serdecznie gratulujemy!

A oto szczegóły związane z olimpiadą. Na początku uczeń wybiera jeden temat spośród zagadnień zaproponowanych przez Komitet Główny olimpiady. Są one pogrupowane w trzech blokach: literatura, język i teatr. Każdy wybiera taką dziedzinę, która go interesuje. Następnie w domu trzeba napisać rozprawkę. Musi być ona napisana na temat, posiadać wyraźną tezę, którą trzeba odpowiednio uargumentować, odwołując się do lektur, a także naukowych opracowań. Oczywiście praca powinna być napisana piękną, staranną polszczyzną. W tego typu wypowiedzi powinny znaleźć się przypisy i bibliografia. 

Olga wybrała literaturę, a jej temat brzmiał: „Mickiewicz (Dziady cz.IV) – Flaubert (Pani Bovary). Paralela”. Praca zawierała bogatą bibliografię, w tym źródła obcojęzyczne. Uzyskała pozytywną recenzję szkolnej komisji, w skład której wchodzi Dyrektor szkoły i nauczyciele języka polskiego. Następnie w grudniu została wysłana do Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego
w Bydgoszczy.  Rozprawka została sprawdzona przez profesorów uczelni. Uczennica zakwalifikowała się do kolejnego etapu olimpiady, uzyskując bardzo wysoką ilość punktów.

Etap drugi odbywa się zawsze na uczelni wyższej. W tym roku było jednak inaczej. Uczestnicy olimpiady w lutym (13.02) przystąpili do zawodów
II stopnia na platformie edukacyjnej. Dla uczniów utworzone zostały wirtualne pokoje. Zadaniem uczestników było napisane pracy na podany przez Komitet Główny temat (czas: 240 minut), a następnie, po krótkiej przerwie, rozwiązanie testu z nauki o języku (90 minut). Olga pisała pracę w szkole pod czujnym okiem organizatorów olimpiady. Miała włączoną kamerę i mikrofon. Komitet Główny olimpiady nagrywał tę część zawodów. Po kilku dniach przyszły wyniki – obie prace uczennicy (literacka i językowa) zostały ocenione bardzo wysoko. Olga zakwalifikowała się do kolejnej części zawodów.

Kolejny etap to część ustna. Odbywa się zawsze w marcu (6.03) – i tym razem było podobnie jak podczas części pisemnej. W wirtualnych pokojach odbywały się rozmowy uczniów na temat pracy-tym razem tej, którą każdy napisał w domu. Zadaniem młodzieży była obrona (przed trzyosobową komisją złożoną z pracowników uczelni wyższych) zawartych w niej stwierdzeń, która służyła zarazem sprawdzeniu wiedzy olimpijczyka. W tej części olimpiady Olga Kwiatkowska zdobyła również dużo punktów. Gratulujemy!

Zachęcamy wszystkich uczniów, którzy lubią pisać wypracowania
i dużo czytają,  do odwiedzenia strony internetowej (https://www.olijp.pl) poświęconej olimpiadzie. W nowym roku szkolnym pojawi się kolejna możliwość, by wziąć udział w jednej z najbardziej prestiżowych olimpiad
w Polsce. Organizuje ją  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
z siedzibą w Warszawie.

Nasza szkoła pomaga we wszelkich kwestiach związanych z przystąpieniem do zawodów. Na każdym etapie jesteśmy z Wami. Warto też dodać, że nasza szkoła posiada dostęp do cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica zawierającej opracowania przydatne podczas przygotowania się do olimpiady.

Zachęcamy do uczestnictwa w olimpiadzie!