Moje zdrowe i piękne zęby

20 września 2017

20 września br. uczniowie VI i VII klasy Szkoły Podstawowej Specjalnej uczestniczyli w spotkaniu z pielęgniarką szkolną Panią Ireną Balicką. Pani pielęgniarka przeprowadziła zajęcia pt. „Moje zdrowe i piękne zęby”, podczas których odbył się instruktaż mycia zębów po posiłku i pogadanka na temat higieny osobistej – dbania o higienę jamy ustnej. Prelegentka zapoznała uczniów z podstawową wiedzą na temat zębów, omówiła ich budowę i funkcje, zwróciła uwagę na potrzebę dbania o zęby od najmłodszych lat.

Wszyscy uczniowie pod czujnym okiem Pani pielęgniarki prawidłowo szczotkowali zęby. Dowiedzieli się, że dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej konieczne są: dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów – nie powinna ona być zbyt twarda, by nie podrażniała dziąseł, wybór pasty do zębów, która kompleksowo zadba o zęby i dziąsła oraz stosowanie właściwego sposobu szczotkowania. Po zakończeniu mycia zębów należy pamiętać także o szczotkowaniu języka.

Uczniowie dowiedzieli się, że próchnica to ogromny problem. Jej pojawieniu winne są przede wszystkim zaniedbania higieniczne i dieta z dużą ilością słodyczy, które najlepiej wyeliminować. Wszyscy uczniowie otrzymali kalendarz, w których systematycznie będą zaznaczać mycie zębów po posiłkach.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pogadanki i zadawali pytania. Zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.

Lucyna Góra – Mrotek