MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA

7 maja 2022

 

„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.

Albert Einstein

W środę 4 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka gościliśmy w naszej szkole strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gromadna, druha Adama Kapczyńskiego, który jest naczelnikiem jednostki i posiada uprawnienia ratownika medycznego oraz druha Ryszarda Kowalskiego, który jest zastępcą naczelnika i posiada uprawnienia do prowadzenia wozu strażackiego.

Panowie opowiadali na czym polega praca strażaka, w jaki sposób działają poszczególne sprzęty, demonstrowali jak wykonujemy pozycję boczną ustaloną, jak prawidłowo reanimujemy.

Uczniowie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomach. RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa to czynność, która w wielu przypadkach może uratować poszkodowanemu życie. Zanim na miejsce zdarzenia przyjedzie pomoc, cenne są każde minuty, żeby nie doszło do nieodwracalnych zmian w mózgu, dlatego tak ważna jest ta umiejętność.

Niezwykłym zainteresowaniem uczniów cieszyła się deska ratownicza, prawie każdy chciał być do niej przypięty. Jednak największą frajdę sprawiła dzieciom przejażdżka wozem strażackim po szkolnym boisku i lanie wody z węża. To było wspaniałe spotkanie… Dzieci słuchały z zainteresowaniem i z zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia. Przełamywały swoje lęki, po raz kolejny przesuwały granice swoich możliwości! Brawo WY, kochane dzieciaki!

            Serdecznie dziękujemy druhowi Adamowi i Ryszardowi za poświęcony czas, za wielkie serce dla naszych dzieci, piękne magnesy, dyplomy, odznaki i słodycze. Życzymy wszystkiego najlepszego i tylu powrotów, co wyjazdów. Niech święty Florian ma Was w opiece!

                                                                                                                                                                                      

 

Patrycja Piszczek