Łobżenicki Dzień Sąsiada w liceum

30 maja 2017

Dnia 30 czerwca 2017r. odbył się w naszej szkole Łobżenicki Dzień Sąsiada pod hasłem „Wszyscy jesteśmy równi”. Uroczystość odbywała się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Tego dnia do naszej placówki mogli przyjść wszyscy-dzieci, młodzież, dorośli. Tak też się stało: progi naszej szkoły-mimo deszczowej i burzowej  pogody-przekroczyło wiele osób! Wszystkim bardzo dziękujemy!

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Piotr Łosoś- Burmistrz Łobżenicy, dyrektorzy szkół -Hanna Król-Synoradzka -Dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Łobżenicy, Lucyna Pufal- wicedyrektor Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Łobżenicy, Natasza Knop-Wrzalik-dyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy, Danuta Buryta-Arndt- dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, Iwona Gajdziński-Dyrektor Przedszkola Publicznego w Łobżenicy, Barbara Kopczyńska -prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

„Wszyscy jesteśmy równi” –tymi słowami swoją wypowiedź rozpoczęła  Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy–Mariola Nosek i przywitała wszystkich bardzo serdecznie.  Głos zabrali także: Piotr Łosoś, Barbara Kopczyńska,    Ludmiła Dopierała-mama uczennicy SPS, Danuta Buryta-Arndt i Iwona Gajdzińska. Mówili o pracy z dziećmi wymagającymi wsparcia, o radościach z troskach z tym związanych. Pan Burmistrz rozdał zebranym Dezyderatę – tekst Maxa Ehremanna, który rozpoczyna się od słów: „Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu…”. Tego dnia rzeczywiście można było w naszej szkole oderwać się na chwilę od codziennych spraw.

„Dzień Sąsiada” rozpoczął się od występów dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej istniejącej w naszym Zespole Szkół, na który złożyły się piosenki i układy taneczne. Następnie na scenie pojawili się wolontariusze z Fundacji Pomocy Terapeutycznej „Cane Pro Humano” z Kcyni wraz ze swoimi podopiecznymi-psami. Zaprezentowali metodę zwaną dogoterapią i zaprosili dzieci do wspólnej zabawy ze zwierzętami. Tego dnia można było także posłuchać piosenek (karaoke) w wykonaniu dzieci i dorosłych  (śpiewała Natalia Podgórka, a także Piotr Łosoś). Wiele radości dostarczyła także wspólna gra w kalabumbury. Zadaniem uczestników było odgadywanie, jaką postać z bajki  przedstawia dana osoba. Na scenie „pojawili się” między innymi: Gąska Balbinka, Jacek i Agatka, Pomysłowy Dobromir, Pszczółka Maja.

Dorośli mogli także wziąć udział w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez p. Kamilę Mrotek i p. Katarzynę Gardecką. Owocowe koktajle były przepyszne! Nasi „sąsiedzi” mogli także obejrzeć pokaz ratownictwa medycznego.

Co przygotowaliśmy dla dzieci? Dzieci zasiadły do stolików, przy których odbywały się warsztaty manualne. Malowały, wykonywały np. „obrazy” do powieszenia na ścianie. W małej sali gimnastycznej ustawiony został tor przeszkód. Dzieci pokonywały go bez problemu i pokazały nam, że drzemią w nich ogromne pokłady energii. Niewątpliwie jednak największą atrakcją dla najmłodszych gości była wspólna zabawa z psami, szczególnie z Kropką-ogromnym, lecz bardzo łagodnym bernardynem.

Zarówno na dzieci, jak i dorosłych czekało więc dużo atrakcji. Rozmowy przy kawie, cieście, degustacja zdrowych koktajli, wspólna zabawa, śpiew-wszyscy mogli tego dnia znaleźć coś dla siebie i w miłym gronie spędzić czas. Dzień Sąsiada pokazał, że wszyscy jesteśmy równi, wszyscy się od siebie uczymy…i  – jak napisał Pan Burmistrz Łobżenicy w szkolnej kronice-”Każdy dzień jest zbyt krótki, abyśmy myśleli wyłącznie o sobie”.

Dziękujemy raz jeszcze za przybycie do nas! Dziękujemy za ciepłe słowa skierowane pod adresem naszej placówki, podejmowanych działań związanych z ideą tolerancji, życzliwości wobec siebie nawzajem, pokazywania pasji
i różnorodnych talentów. Dziękujemy za wspólnie spęczony czas!