Licealiści na Europejskim Tygodniu Młodzieży w Warszawie!

8 maja 2017

Krótko przed świętami okazało się, że jako wolontariusze możemy brać udział w Europejskim Tygodniu Młodzieży, który trwa od 1 do 14 maja 2017r. w Warszawie. Wszyscy zareagowali bardzo entuzjastycznie! Warszawa?! Jedziemy! Wybraliśmy czterech przedstawicieli i zaczęły się przygotowania logistyczne.

Wczesnym rankiem 8 maja 2017r. wyruszyliśmy ze stacji kolejowej  w Osieku n/Not. do Warszawy z przesiadką w Bydgoszczy. W związku z naszymi odwiedzinami w stolicy trzeba było koniecznie obejrzeć jej piękno, a więc rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo emocjonalne, pełne faktów historycznych miejsce zachwyciło nas swoim przekazem, który na bardzo długo zapamiętamy. Wciągnęłyśmy się w zbieranie informacji o każdym dniu powstania, a dźwięki które nas otaczały sprawiły, że czułyśmy się jak w samym środku powstania.

Następnym krokiem było zakwaterowanie się w hotelu, który znajdował się w Śródmieściu. Stamtąd mieliśmy bardzo blisko na Stare Miasto czy Krakowskie Przedmieście. Najpierw jednak udaliśmy się do Wilanowa, by podziwiać pałac i ogrody króla Jana III Sobieskiego. Zachwyciły nas ilością kobierców kwiatowych oraz piękną architekturą. Niestety, pogoda popsuła nam plany – zimno i padający deszcz zmusił nas do schronienia się w autobusie jadącym w kierunku Starego Miasta. Ogrzaliśmy się w nim trochę i szybkim krokiem przeszliśmy przez Stare Miasto od Katedry Polowej Wojska Polskiego, Pomnika Małego Powstańca do Zamku Królewskiego. Pozostałą część Warszawy zwiedziliśmy z okien autobusu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu, by odpocząć przed następnym dniem.

Już o godzinie 7.00 zjedliśmy śniadanie, by udać się do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. Tam zarejestrowaliśmy się na warsztaty organizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i otrzymaliśmy gadżety. Warsztaty dotyczyły wolontariatu w sieci oraz tego, jak będzie wyglądała Europa za 20 lat. Pracowaliśmy nowoczesnymi sposobami, używając aplikacji czy QR kodów. Wykonywaliśmy również plakat Europa w 2037 r. i w czasie ich prezentacji  poznaliśmy zdanie różnych osób na tematy związane z ingerencją Internetu w nasze życie. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że technologia jest ważna, ale trzeba pamiętać, że bardzo istotne są relacje międzyludzkie, które trzeba pielęgnować.
Na końcu wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji p. dr hab. Jacka Kurzępy, posła, który zapewnił nas o swoim wsparciu i poparciu dla inicjatyw młodzieżowych, by to młodzi brali jak największą odpowiedzialność za działania w Polsce. Po przerwie obiadowej zgromadziliśmy  się  w sali na debacie pod hasłem: „Twórz – działaj – włącz się. Cyfryzacja otwiera przed nami granice wyobraźni – współczesne formy zaangażowania młodych w społeczeństwie obywatelskim”. Gośćmi debaty byli m.in. p. Adam Janczewski, Przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży MEN, p. Konrad Kruczkowski, autor bloga „Halo Ziemia” oraz  p. dr Marta Komorska, socjolog, Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Lublinie. W czasie debaty głosowaliśmy również  na najlepszy projekt realizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Po tym punkcie spotkania musieliśmy się już udać w kierunku dworca PKP Warszawa Centralna. Tu czekała nas dodatkowa przygoda – autobus komunikacji miejskiej nie przyjechał na czas, więc w czasie intensywnego spaceru na stację mogliśmy dodatkowo podziwiać Pałac Kultury i Nauki.
Późnym wieczorem wróciliśmy do domu. Wyjazd, pomimo niesprzyjającej aury pogodowej, uważamy za bardzo udany – zobaczyliśmy piękno naszej stolicy oraz poznaliśmy ciekawych ludzi. Nie zapomnimy tej wyprawy nigdy!