Kolejne spotkanie Pana Profesora Bogdana Szajkowskiego z uczniami naszej szkoły

19 listopada 2021

Dnia 9 listopada 2021r. o godz. 14.20 odbyło się kolejne spotkanie Pana Profesora Bogdana Szajkowskiego (absolwenta naszego LO, który ukończył mi.n. studia w Cambridge, a  obecnie mieszka w Anglii) z uczniami LO (grupa dziennikarska). Pan Profesor chętnie odpowiadał na kolejne pytania młodzieży. Uczniowie chcieli się dowiedzieć np. jak to jest, gdy mieszka się poza granicami kraju, jak uczyć się języków obcych, jak efektywnie się uczyć, jak radzić sobie ze stresem, z pokonywaniem trudności, jak spełniać swoje marzenia.

Pan B. Szajkowski szczerze odpowiadał na pytania, dzięki czemu dowiedzieliśmy się między innymi, że nie jest łatwo przystawać się do nowej rzeczywistości, ale – szanując obyczaje istniejące w danej kulturze – można w niej zaistnieć, wręcz „zadomowić się”. Warto uczyć się, pokonywać trudności, walczyć o swoją przyszłość, a gdy trudno, trzeba szukać pomocy u dobrych ludzi, być otwartym, śmiało o wszystko pytać. Nie można rezygnować z osiągnięcia upragnionego celu, bowiem nasz trud, wysiłek włożony w jego osiągnięcie –  kiedyś zaprocentuje.

Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu informacji o Panu Profesorze. Absolwent uniwersytetu w Cambridge powiedział,  że ważną  dla niego  książką  jest: Biblia (szczególnie fascynuje Pana Profesora postać św. Pawła, którego nazwał pierwszym wielkim teologiem chrześcijańskim). Kolejny tekst, który wywarł na Panu Profesorze wielkie wrażenie to: „Stary człowiek i morze” Hemingwaya, gdyż autor  opowiada o tym, że nie możemy się poddawać, człowiek musi  uwierzyć w siebie, walczyć  nie tylko z głodem, biedą, naturą, ale przede wszystkim z samym sobą. Fascynują Pana Profesora także powieści Henryka Sienkiewicza, dzięki którym można prawie dotknąć realiów przeszłości, a także utwory Olgi Tokarczuk, która „w swoich książkach wciąż dziwi się światem, choć coraz częściej to zdziwienie ustępuje miejsca niepokojowi i przerażeniu. Tokarczuk zmusza nas do wysiłku refleksji, do zastanowienia się co tak naprawdę widzimy, czym się zajmujemy i na co powinniśmy szerzej otworzyć oczy”. Natomiast filmem,  który wywarł na naszym Gościu wielkie wrażenie,  jest  „Grek Zorba” pokazujący radość życia.

Pan Bogdan Szajkowski przypomniał także młodym ludziom, jak ważni
w życiu człowieka są nauczyciele (wspomniał m.in. śp. Teresę Bąk –swoją nauczycielkę języka polskiego z czasów licealnych, Dyrektora –śp. Pawła Szczukę). Stwierdził, że –będąc uczniem naszego ogólniaka  –nauczył się krytycznie patrzeć na świat.  Nigdy bowiem nie zabraniano tu stawiać otwartych pytań.

Pan Profesor obrazowo przedstawił także, jak wyglądała nauka
w Cambridge  za jego czasów (np. spotkania jeden na jeden, czyli każdy profesor prowadził zajęcia z jednym studentem). Przyznał również,  że w życiu nie jest łatwo, czasem ogarniało go zwątpienie, czy da się radę pokonać wszystkie życiowe i naukowe przeszkody (np. związane z nauką języków obcych- języka angielskiego czy arabskiego), ale udawało się je w końcu pokonać.

Dziękujemy za spotkanie Panie Profesorze, za życzliwe słowa skierowane pod adresem młodzieży. Czekamy na kolejne „łączenie” online.

Maria Mitek, Katarzyna Kaczmarek