INNOWACYJNE METODY ELEKTROSTYMULACJI NA ZAJĘCIACH LOGOPEDYCZNYCH

20 kwietnia 2022

            Od września 2021 roku w naszej Szkole Podstawowej Specjalnej na zajęciach logopedycznych została wprowadzona przez neurologopedę Patrycję Piszczek innowacyjna metoda terapii. Każda innowacja metodyczna ma zawsze na celu wprowadzenie nowych metod pracy- „INNOWACYJNE METODY ELEKTROSTYMULACJI W LOGOPEDII” miały na celuwprowadzenie metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej poprzezwykorzystanie prądów w procesie terapeutycznym w różnych dysfunkcjach.

            Na podstawie obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz logopedycznych naszych uczniów wynikało, że niektórzy mimo wykonywanych ćwiczeń logopedycznych, nadal mają duże trudności, dlatego też, ich terapia została wzbogacona o nowe metody pracy, żeby osiągany efekt terapeutyczny był w zasięgu ich możliwości.  

Elektrostymulacja ma szerokie zastosowanie w logopedii poprzez wspomaganie takich problemów jak: ślinienie, opóźniony rozwój mowy, zaburzenia napięcia mięśniowego określonych mięśni, dyslalia obwodowa, mowa nosowa (rynolalia), afazja motoryczna, dyzartria, dysfagia, problemy z połykaniem pokarmów, krztuszenie podczas jedzenia i picia, po adenotomii, szczękościsk, rotacyzm, asymetrie twarzy, seplenienie międzyzębowe, zgrzytnie zębów, porażenia nerwów: twarzowego, trójdzielnego, językowo-gardłowego, porażenie fałdów głosowych, zaburzenia toru oddechowego, brak koordynacji ssanie-oddychanie-połykanie.

            Metoda elektrostymulacji pozwala na oddziaływanie na cały aparat artykulacyjny wspomagając jego funkcjonowanie. Zabiegi pobudzają włókna mięśniowe, dzięki czemu następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni. Elektrostymulacja jest wykonywana  w naszej szkole bezpłatnie na akredytowanym sprzęcie medycznym. Rodzice pokrywają tylko koszt zakupu elektrod dla swojego dziecka, które starczają średnio na jedną całą serię zabiegów. Koszt elektrody zewnętrznej wynosi około 13 zł a wewnętrznej ok. 45 zł.  Zabieg trwa zazwyczaj od 15 do 30  minut w zależności od wieku, zaburzeń i możliwości dziecka. Najwyższą skuteczność osiąga się poddając serii 10 lub 20 zabiegów, optymalnie 3-4 razy w tygodniu. Pacjenci odczuwają wyłącznie lekkie mrowienie na skórze bądź wibracje mięśni wokół elektrod.

Jaki wpływ ma elektrostymulacja nerwowo- mięśniowa na naszych uczniów?

– poprawia napięcie mięśniowe artykulatorów

– poprawia napięcie mięśniowe nerwów twarzowych

– zmniejsza częstotliwości ślinienia

– przygotowuje uczniów do prawidłowej obróbki i rozdrabniania pokarmów

– niweluje problemy z połykaniem pokarmów

– niweluje szczękościsk

– zachęca do komunikowania się sposobem werbalnym

– kształtuje u uczniów postawę otwartości na nowe doświadczenia.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT…

Co to takiego ta elektrostymulacja?

Elektroterapię stosuje się głównie w leczeniu objawowym schorzeń neurologicznych oraz układu ruchu. W tego rodzaju terapii wykorzystuje się różne rodzaje prądów- zarówno prąd stały, jak i zmienny o różnych częstotliwościach. Do kluczowych działań elektrostymulacji należy łagodzenie bólu, poprawa ukrwienia tkanek oraz wzmacnianie mięśni.

Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa prądami EMS, czyli jaka?

Elektroterapia nerwowo-mięśniowa EMS ma dwa główne zastosowania. Wzmacnia i rozbudowuje mięśnie oraz wykazuje działanie relaksujące i pobudza krążenie krwi i limfy. Stymulacja EMS wpływa na nerwy ruchowe, które pobudzają mięśnie do skurczu. Działanie tego typu elektrostymulacji oparte jest o prądy pulsacyjne Faraday’a. Ogromną zaletą stosowania EMS jest możliwość wybiórczego oddziaływania na wybrane partie mięśni. Pacjent poddany elektrostymulacji odczuwa delikatną i jednocześnie głęboką penetrację prądu, w tkankach podskórnych, nerwach oraz mięśniach.

Na czym polega mechanizm działania TENS?

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation – przezskórna stymulacja nerwowa) to metoda elektroterapii, która opiera się na działaniu impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości. Prąd generowany przez elektrostymulator, wpływa na nerwy obwodowe, odpowiedzialne za odczuwanie temperatury. Nerwy te odpowiadają za przesyłanie sygnału na drodze nerwowej aż do synaps rdzenia kręgowego, który wywołuje dwa efekty:

  1. Impuls elektryczny zakłóca przepływ bodźców bólowych do mózgu, dlatego mózg nie otrzymuje prawdziwych danych dotyczących miejsca występowania i nasilenia bólu. Wniosek jest taki, że prąd wpływa korzystnie na struktury nerwowe i uniemożliwia prawidłowe odczuwanie bólu.
  2. Wyzwala zwiększoną produkcję naturalnych hormonów beta-endorfin, które mają budowę zbliżoną do morfiny. Ich działanie jest silnie przeciwbólowe i wpływa na poprawę nastroju.

Czy są jakieś przeciwskazania do korzystania z zabiegów elektrostymulacyjnych?

Najczęstszymi przeciwwskazań są silna arytmia serca, epilepsja, która wymaga konsultacji z neurologiem, aktywny nowotwór złośliwy, stany pooperacyjne oraz świeżo po urazie, nieuregulowane nadciśnienie oraz gorączka.

Dziękuję za uwagę 🙂

Patrycja Piszczek