III edycja Konkursu E-WIM (11 czerwca 2024r.)

11 czerwca 2024

Nadszedł czerwiec, więc przedstawiciele naszej szkoły wybrali się do Bydgoszczy. A konkretniej, na Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej aby, już po raz trzeci wziąć udział w finale ogólnopolskiego konkursu eWIM – projektuj i buduj z nami pojazd elektryczny. W tej edycji wzięło udział prawie 30 zespołów z różnych szkół ponadpodstawowych.

Naszą szkołę reprezentował zespół konstruktorów w składzie: Zuzanna Grzybowska, Zuzanna Zatorska, Maja Gacka, Filip Rogowicz oraz Weronika Korpal, która pełniła również rolę kierowcy.

Uczestnicy konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach. Pierwsza polegała na pokonaniu specjalnie przygotowanego toru przeszkód pełnego slalomów, tuneli, ramp, labiryntów i śliskich nawierzchni co było nie lada wyzwaniem dla wszystkich zespołów. Oczywiście głównym kryterium był czas pokonania toru przeszkód. W tej kategorii uplasowaliśmy się na miejscu dziesiątym.

Drugą częścią konkursu była kategoria projektowa. Tutaj, jury składające się z wykładowców Wydziału Inżynierii Mechanicznej oceniało pojazdy zespołów pod kątem zastosowanych rozwiązań, materiałów, technologii wykonania, jak również ogólnego pomysłu na zabudową pojazdu. W tej konkurencji nasz zespół zdobył wyróżnienie, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Otrzymaliśmy również nagrodę specjalną ufundowaną przez PESA Bydgoszcz SA, którą jest wizyta w firmie PESA jak również zaproszenie dla całego zespołu na targi kolejowe InnoTrans, które odbędą się we wrześniu w Berlinie.

Podczas trwania finału można było zapoznać się ze stoiskami Wydziału Inżynierii Mechanicznej, wziąć udział w mini konkursach sprawdzających umiejętności budowy na podstawie planów, używania programów do modelowania oraz wirtualnego pilotażu dronów, a także zapoznania się ze stoiskami sponsorów.

Finał konkursu został przygotowany na bardzo wysokim poziomie, a młodzi konstruktorzy mieli okazję zapoznać się ofertą uczelni, nowinkami technicznymi , pomysłami innych zespołów oraz zawrzeć nowe znajomości.

Dziękujemy również Panu Piotrowi Poziomskiemu właścicielowi firmy Serwis Palet z Wiktorówka, z którym szkoła współpracuje, za wsparcie materiałowe naszego projektu.

Jednym słowem, bardzo udany wyjazd!

Jacek Dominowski