Higiena osobista – dlaczego musimy jej przestrzegać?

18 listopada 2018

W dniach 12 – 18 listopada obchodzimy Światowy Tydzień Wiedzy Antybiotykach, którego obchody przypadają na jesienny okres infekcyjny. Antybiotyki stosowane są w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Nie leczą chorób wirusowych takich, jak:  grypa czy przeziębienie.

W tym właśnie tygodniu uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej  realizowali tematykę prozdrowotną ”Dbam o zdrowie”, w ramach której 13 listopada br. uczestniczyli w spotkaniu z pielęgniarką szkolną p. Ireną Balicką. Podczas zajęć pielęgniarka omawiała zagadnienia higieny osobistej i przedstawiała argumenty, dlaczego musimy jej przestrzegać? Uświadamiała uczniom, że właściwe pielęgnowanie skóry umożliwia dobre wypełnianie wszystkich jej funkcji oraz chroni ją przed uszkodzeniami. Czysta skóra spełnia swoje funkcje lepiej niż brudna. Dlatego tak ważne jest -szczególnie w okresie dojrzewania -codzienne mycie całego ciała w ciepłej wodzie z mydłem oraz za pomocą szczotki, gąbki najlepiej w wannie lub pod prysznicem Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z instrukcjami dotyczącymi higieny osobistej, a chłopcy również golenia maszynką elektryczną oraz zwykłą.

Spotkanie i rozmowy z pielęgniarką uświadomiły uczniom potrzebę przestrzegania higieny osobistej, stosowania zasad higieny w codziennym życiu oraz tego, że zaniedbania higieniczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w konsekwencji mogą być przyczyną wielu groźnych chorób.

Lucyna Góra – Mrotek