Gdzie się ukrywa wiosna?

4 kwietnia 2018

W miesiącu marcu klasa IV Szkoły Podstawowej Specjalnej przygotowywała się do nadejścia wiosny. Naszym nadrzędnym celem było stworzenie kącika przyrody w klasie. Uczniowie samodzielnie sadzili rzeżuchę, szczypiorek, rzodkiewkę oraz słonecznik. Przez ten czas gromadziliśmy w klasie pierwsze roślinne zwiastuny wiosny tj. hiacynty, żonkile, bazie. Każdego dnia staramy się pielęgnować i obserwować nasze rośliny. Dodatkowo uczniowie zadbali o dekorację sali, okien oraz korytarza szkolnego. Nie zabrakło u nas przede wszystkim jaskółek, bocianów oraz kwitnących kwiatów.

Kiedy za oknem pojawił się śnieg, świętowaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Pomimo niesprzyjającej aury przenieśliśmy się w wiosenny klimat oglądając film edukacyjny „Bocian wiosnę przynosi”. Chłopcy kształtowali umiejętność rozpoznawania i nazywania pierwszych wiosennych kwiatów, poznali budowę roślin. Przypomnieliśmy sobie, które ptaki wracają do Polski z ciepłych krajów oraz które zwierzęta budzą się z zimowego snu. Nasz obserwacje i doświadczenia wykorzystaliśmy m.in. w zabawie „Kalambury”, w której odgadywaliśmy hasła związane z budzącą się do życia wiosną. Wszyscy pełni zaangażowania przedstawiali, jak i odgadywali zagadki.

W słoneczną środę, dnia 04.04.2018r. odbyły się zajęcia w terenie. Zniecierpliwieni wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę do Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Łobżenicy oraz do parku miejskiego. Naszym zadaniem było odnalezienie jak najwięcej zwiastunów wiosny. Udało się nam! Pierwszymi, a zarazem najmilszymi dla naszych uczniów były świergot ptaków, które można było wszędzie dostrzec oraz odczuwalna, bardzo wysoka temperatura na zewnątrz. Obserwowaliśmy pierwsze kwiaty: przebiśniegi i krokusy, zieleniącą się trawę oraz pierwsze pąki na drzewach. Zobaczyliśmy biedronki, pszczoły oraz motyle. Chłopcy byli bardzo dumni z siebie, że udało im się dostrzec budzącą się do życia wiosnę.

My już poczuliśmy wiosenny klimat, który zapisał się w kadrach szkolnego aparatu. Zapraszamy do obejrzenia w naszych działań poniżej w galerii zdjęć.