Dni Profilaktyki w ramach Europejskiego Dnia Logopedy

11 marca 2022

Obchodzony 6 marca Europejski Dzień Logopedy w wielu placówkach i gabinetach logopedycznych, świętowany jest właśnie poprzez organizację dnia bezpłatnych konsultacji. Chciałam, aby pierwsze takie wydarzenie w naszej placówce, objęło swoimi działaniami także przyszłe i obecne mamy dzieci, do pierwszego roku życia.

Za nami dwa bardzo intensywne, ale i owocne popołudnia. 9 marca (w środę) odbyły się bezpłatne konsultacje logopedyczne dla dzieci. Cieszymy się, że obdarzyli nas Państwo zaufaniem i tak licznie pojawili się na spotkaniach. Od godziny 1400 do 1800 gościliśmy
w murach naszej szkoły dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, a nawet rocznego
i dwuletniego maluszka. Rodzice uzyskali informacje, jakie nieprawidłowości zostały zauważone w rozwoju mowy dziecka, a także otrzymali niezbędne wskazówki dotyczące tego, czy dziecko powinno zostać objęte terapią logopedyczną.

W czwartek- 10 marca – spotkaliśmy się na części wykładowej pt. „Świadomi rodzice”. W pierwszej części spotkania terapeutka usprawniania ruchowego opowiedziała mamom o etapach rozwoju ruchowego, a także pokazała przyjazną pielęgnację, która jest bardzo pomocna w osiąganiu przez dziecko poszczególnych umiejętności. Omówiła także Krótki Profil Sensoryczny, który pozwoli ocenić rodzicom czy ich dziecko wymaga wsparcia terapeuty integracji sensorycznej.

W drugiej części spotkania, zebrani na auli szkoły rodzice, mogli usłyszeć o tym, co jest istotne dla prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Poruszyłam temat smoczków, gryzaków, butelek, a także doboru właściwych akcesoriów do rozszerzania diety. Opowiedziałam o gotowości dziecka do przyjmowania pokarmów, a także pokazałam zabawy wspierające rozwój mowy dziecka już od pierwszych chwil życia.

Ponadto rodzice mogli obejrzeć wystawkę książek i prostych zabawek, które są cennym wsparciem podczas zabaw z maluchem. Uczestnicy spotkania otrzymali także ulotki ze wskazówkami, kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy.

Kieruję serdeczne podziękowania dla p. Patrycji Piszczek, która zgodziła się poprowadzić wraz ze mną konsultacje logopedyczne, opracowała ulotkę dla rodziców
i wzbogaciła wystawkę także swoimi pomocami. Dziękuję również p. Basi Witkowskiej, która poprowadziła część wykładową, dotyczącą wspierania rozwoju ruchowego małego dziecka.

I dziękuję Wam- Drodzy Rodzice – za Waszą obecność, zaangażowanie, za ciepłe słowa skierowane po wydarzeniu. Dzięki temu wiem, że było warto!

Organizator Dni Profilaktyki

Weronika Działoszyńska