DBI – co to jest?

5 lutego 2019

„Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Tworzą je Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem działań Centrum jest Fundacja Orange. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu i nowych technologii.

W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl (przy NASK) – polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie, telefon 800 100 100 – bezpłatny punkt pomocy dla rodziców i profesjonalistów w sprawie bezpieczeństwa dzieci oraz 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (obydwa przy FDDS). Więcej informacji o programie  w Polsce: www.saferinternet.pl „

*źródło: https://www.saferinternet.pl/aktualnosci/dzien-bezpiecznego-internetu-2019-dzialajmy-razem_69.html l

 

W ramach obchodów DBI uczniowie klasy V wraz z wychowawcą przygotowali 04 lutego b.r. gazetkę na korytarzu szkolnym dotyczącą „Zasad bezpiecznego korzystania z Internetu”.  Dzięki temu wszyscy uczniowie naszej placówki wraz z opiekunami mogli zapoznać się z materiałami lub przypomnieć sobie podstawowe zasady korzystania z zasobów internetowych.

Dnia 5 lutego b.r. uczniowie klasy V obchodzili Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem  „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem”.  W związku z  powyższym przeprowadzono zajęcia na podstawie materiałów udostępnionych na stronie siaciaki.pl. Uczniowie obejrzeli krótkometrażowe filmiki edukacyjne dotyczące zagrożeń w Sieci oraz Zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Następnie wspólnie odczytali i omówili wszystkie zasady. Poza tym tworzyli scenki tematyczne dotyczące właściwych zachowań, które uzmysłowiły uczniom, jak należy postępować i reagować w różnych sytuacjach. Chłopcy nie zdawali sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nieroztropność w sieci. Od teraz już wiedzą, o czym należy pamiętać, aby być bezpiecznym w sieci.

Zachęcamy wszystkich do obchodzenia tego dnia nie od święta, ale przez cały rok!

Kamila Główczewska