Dar od naszej Absolwentki – Pani Marii Chilickiej

9 lipca 2021

Nasza szkoła otrzymała w darze od Pani Marii Chilickiej kilkanaście tomików jej poezji, kilka powieści i opowiadań. Twórczość pisarki była promowana na lekcjach języka polskiego, zajęciach z dziennikarstwa oraz lekcjach bibliotecznych w klasach licealnych i branżowych. W bibliotece szkolnej przygotowana została wystawka książek poetki.
Kim jest Pani Maria Chilicka? Pani Maria po ukończeniu LO w Łobżenicy studiowała na kierunku: fizyka na UMK w Toruniu. Po studiach  pracowała w IV LO w Bydgoszczy, a następnie po specjalistycznych kursach w Warszawie jako  fizyk i Inspektor Ochrony Radiologicznej przez wiele lat była współtwórcą bydgoskiej Radioterapii. Uchwałą Rady Państwa w 1988 roku odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi. Decyzją Komitetu Organizacyjnego i Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Oddział Bydgoszcz wyróżniona została Medalem Okolicznościowym XXV-lecia Onkologii
w Bydgoszczy.

Pani Maria Chilicka wydała wiele tomów poezji i prozy. Wiersze ilustrowane obrazami są w tomach: Poryw serca, Pachnieć Tobą, Cud wyobraźni, Selenicereus, Powracająca fala, Przenikanie, Taniec Ziemi, Wir zdarzeń, Dokąd zmierzam, Śpiew natury, Zaczarowany czas, Zaklinacz słów oraz Wiersze wybrane: Tylko mnie kochaj, Rodzicom, Szelest słów, Foldery Wiosna, Lato, Jesień, Zima, Róże, Zbiór wierszy Oddech nadziei. Proza:
Książka popularno-naukowa z wątkami kryminalnymi Smak diamentów, autobiografia Eryka płatki i kolce, proza: Sztuczna inteligencja SI – to już nie science fiction, Kleopatra, Manaus, opowiadania List do listonosza i inne opowiadania, Facet, Generacja algorytm, IMPULS.

Poza tym nasza wspaniała Absolwentka ma talent malarski. Wzięła udział w wielu turniejach, warsztatach poetyckich, wernisażach i spotkaniach poetyckich ogólnopolskich i międzynarodowych. Działalność (do 2020r.) przedstawiona w  Folderze informacyjnym POEZJA-PROZA-SZTUKA.

Pani Maria Chilicka jest stypendystką Prezydenta Bydgoszczy. Była nominowana do tytułu Osobowość Roku 2019 Kapituły „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości Dziennika Toruńskiego” w kategorii Kultura. Wybrane nagrody: Literacka Nagroda Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej, Nagroda Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Oddziału Związku Literatów Polskich za oryginalną twórczość prozatorską i współpracę z naszym pisarzami. Nagroda im. Klemensa Janickiego IANICIUS za humanistyczne
i artystyczne treści bogatej twórczości literackiej.  Teksty artystki zamieszczane są w miesięcznikach bydgoskich i warszawskich.

Cieszymy się, że i my mogliśmy się zapoznać z twórczością artystki. Podczas zajęć uczniowie czytali wybrane utwory, zastanawiali się m.in. nad ich przesłaniem oraz próbowali odpowiedzieć napytanie, czy odbiorcami wierszy Pani Marii Chilickiej może być pokolenie współczesnej młodzieży. Pisali też
o swoich spostrzeżeniach związanych z prozą i malarstwem artystki (w książkach są fotografie obrazów, które nawiązują do danego tekstu, a także osobiste zdjęcia).
Oto kilka uczniowskich opinii:

 • Naszym zdaniem wiersze Marii Chilickiej trafiają w serce uczniów, są bardzo uczuciowe, szczere. Poetka pisze o miłości, wspieraniu się w trudnych chwilach; o tym, jak bardzo można być szczęśliwym, będąc z drugim człowiekiem.
 • Wiersze Marii Chilickiej skłaniają do głębokich przemyśleń. Podczas ich czytania na mojej twarzy pojawił się uśmiech, ponieważ niektóre sytuacje przypomniały mi zdarzenia z mojego życia.
 • Uważamy, ze wiersze Marii Chilickiej są wspaniałe, mówią o życiu, odzwierciedlają teraźniejszość. Krótkie utwory lepiej się czyta niż te dłuższe, ponieważ są bardziej uczuciowe.
 • Poezja Marii Chilickiej oparta jest na miłości. Wiersze są ciekawe
  i inspirujące. Moim zdaniem dużo się można z nich dowiedzieć.
 • Każdy może czytać te wiersze, w każdym wieku. Utwory są o smutku, miłości
  i o życiu. Najbardziej podoba mi się wiersz „Życie i energia”, ponieważ mówi
  o życiu na Ziemi. Ludzie wiedzą o wszystkim, a tak naprawdę nic nie wiedzą
  o osobach…
  -Książki pani Marii Chilickiej są bardzo ciekawe, każda z nich opowiada
  o niezwykłych przeżyciach, np. związanych z podróżami (…). Obrazy pani Marii są fascynujące.
  -Teksty są bardzo życiowe, odnoszą się do ważnych w czasach współczesnych tematów.
  -Utwory pani Marii Chilickiej bardzo mnie zaciekawiły. Najbardziej w pamięci zapadła mi „Kleopatra”. Niedawno omawialiśmy lekturę „Z legend dawnego Egiptu”, dlatego właśnie wybrałem właśnie opis dziejów Kleopatry. Książka jest pięknie zilustrowana.
  -Książki pani Marii Chilickiej są bardzo ciekawe, mówią o życiu, naturze, uczą nas np. wytrwałości.
  -Wiersze pani Marii Chilickiej są bardzo ciekawe. Napisane są zrozumiałym językiem.
  Opinie młodych ludzi potwierdzają, że młodzież ciepło, z życzliwością ,
  z głębokim zrozumieniem przyjęła teksty autorki. Cieszymy się , że mamy tak wrażliwych uczniów.

Dziękujemy Pani Mario za przesłane nam tomiki poezji i prozy, będziemy je czytać, rozmawiać o nich na lekcjach ( i nie tylko),
wracać do Pani wspaniałych tekstów!

Nauczyciele języka polskiego