Co wiem o smogu? 

3 stycznia 2023

W ramach projektu „Edukacyjna Sieć Antysmogowa” uczniowie kl. IIa poznali podstawowe informacje dotyczące smogu. Poznali rodzaje, przyczyny powstawania, skutki oraz sposoby walki z tym przeciwnikiem. Dowiedzieli się również co mierzy czujnik umieszczony na ścianie szkoły i jak interpretować jego wartość. Przeanalizowaliśmy dane odczytywane z miernika (każdy z Was może sprawdzić na stronie https://esa.nask.pl/ ile wynosi obecny pomiar!), wyciągnęliśmy wnioski i postanowiliśmy podjąć działania w naszym środowisku zmniejszające emisję. 

 

Co oznaczają wartości wyświetlane na czujniku? Naprostszą definicję podaje ESA

„PM2,5 i PM10 (ang. particulate matter) są to drobne cząsteczki sadzy. Najdrobniejsze pyły PM2,5 z łatwością przedostają się z naszych płuc do krwi (w przeciągu zaledwie 5 minut!), a tym samym do najważniejszych organów naszego ciała.

• Benzo(a)piren (BaP) to rakotwórczy związek chemiczny, który występuje

również w dymie papierosowym. Jest bardzo toksyczny i ma zdolność do kumulowania się w organizmie.

Im mniej w powietrzu PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu, tym jakość powietrza jest lepsza i SMOG ma mniejszą moc.”

W czasie drugiej lekcji uczniowie poznali zagadnienia takie jak efekt cieplarniany, ślad węglowy, bilans energetyczny. Porozmawialiśmy o wpływie naszych codziennych wyborów konsumenckich oraz czy globalne ocieplenie wpływa na nasze życie. Spotkanie zakończyliśmy quizem, który zdaliśmy śpiewająco.

Od teraz już wiemy co zrobić, by ograniczyć smog!

K. Kaczmarek