Biblioteka przyjazna uczniom

4 stycznia 2019

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka zdobyła certyfikat „Biblioteka przyjazna uczniom” m.in. za dbanie o rozwój czytelnictwa, przyjazne nastawienie do każdego czytelnika.

Warto podkreślić, że bibliotekarze naszej szkoły zawsze starali się uczynić naszą bibliotekę miejscem ważnym dla ucznia, wspierali jego pasje,  zainteresowania.

Do naszej biblioteki zakupywane są nowości książkowe na życzenie czytelników, przygotowuje się tu wystawki -nie tylko książek, czasopism, związane z rocznicami, ważnymi postaciami, wydarzeniami, ale także –co najcenniejsze- prac plastycznych uczniów.

To odbywają się zebrania członków Klubu Bibliotecznego i Dziennikarsko –Bibliotecznego. Tu można posłuchać, jak pięknie o swoich pasjach opowiadają dzieci i młodzież. Można poczytać po cichu i głośno, gdy trwają np. Dni Głośnego Czytania. Można posłuchać dobrej muzyki (mamy utalentowanych uczniów), czasem zobaczyć księżniczki z prawdziwego zdarzenia (np. podczas teatralnych dni). Można pograć w szachy lub w inne gry. Mamy sporą kolekcję przygotowanych przez wiernych czytelników zakładek do książek… Czasem słuchamy audiobooków i korzystamy z ebooków (np. podczas ogólnopolskich akcji „Upoluj książkę”. Jednym słowem -biblioteka stara się podążyć za życzeniami swoich wiernych czytelników.

Wtajemniczeni wiedzą, że w naszej bibliotece kryją się prawdziwe skarby, np. cymelia (zbiory o szczególnej wartości), książki z autografami  (np. Jalu Kurka, słynnego przedstawiciela Awangardy Krakowskiej).

Tworzymy księgozbiór dla dzieci. Sporo książek przekazują ludzie o dobrym sercu, w tym nauczyciele, rodzice uczniów i sama młodzież. Dziękujemy za to!

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkoły biblioteka każdego dnia staje się piękniejsza. Jest nie tylko „wypożyczalnią”  książek, ale przede wszystkim miejscem spotkań, wzajemnej wymiany myśli, rozwoju pasji dzieci
i młodzieży.

Maria Mitek