Awans kadetów i uzyskanie certyfikatów medycznych

2 października 2017

W naszej szkole uczniowie w różnorodny sposób rozwijają swoje zainteresowania.
Prze dwa lata młodzież liceum ogólnokształcącego brała udział w zajęciach z przysposobienia wojskowego i ratownictwa medycznego.

Dnia 2 października 2017r. odbyła się uroczystość wręczenia awansów uczniom realizującym zadania z przysposobienia wojskowego i certyfikatów osobom biorącym udział w zajęciach z ratownictwa medycznego.

Uroczystość, w jakiej wzięła udział cała społeczność szkolna, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Mariola Nosek – Dyrektor szkoły, która powiedziała, że dzisiejsza chwila przechodzi do historii szkoły, gdyż kolejni uczniowie zrealizowali ważne zadania. Wyraziła dumę z tego faktu.

Za wzorową postawę uczniowską, wysoką frekwencję, godne reprezentowanie szkoły i zrealizowanie zadań szkoleniowych na stopień starszego kaprala kadeta awansowali uczniowie klasy IIIa LO: Klaudia Bryś, Weronika Starszak, Kinga Sobek, Dominik Cybulski
a na stopień kaprala kadeta: Tomasz Szewczyk i Sandra Konopa. Certyfikaty wręczali uczniom: Mariola Nosek i major rezerwy Jarosław Odrobiński.

Głos zabrał major rezerwy Jarosław Odrobiński, który prowadził z uczniami zajęcia. Serdecznie podziękował Pani Dyrektor za zaproszenie na uroczystość. Złożył gratulacje uczniom mundurowym z okazji mianowania na kolejny stopień, który zakończył ich etap szkolenia z przysposobienia wojskowego. Życzył im dalszych sukcesów w dziedzinie wojskowej, w tym zdobycia oficerskich gwiazdek w Wojsku Polskim. Pan Jarosław Odrobiński przypomniał także zrealizowane przedsięwzięcia. Były to: szkolenie w Bydgoszczy w 1 Blog Ziemi Nakielskiej, w Wałczu w 104 blog oraz 100 blog, a także w 12 BBSP w Mirosławcu. Mówił również o turniejach strzeleckich o Puchar Starosty Pilskiego na strzelnicy Tarcza w Pile, wyjeździe do parku linowego w Rudnicy. Wspominał też wyjazd w ramach Wojskowej Zielonej Szkoły w Warszawie, podczas którego młodzież zwiedziła m.in.: Szkołę i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Ośrodek Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, 23 BLT w Mińsku Mazowieckim oraz Centrum Weterana i Centralną Bibliotekę Wojskową w Warszawie. P. Jarosław Odrobiński przypomniał, że uczniowie brali udział w wielu lokalnych uroczystościach w Łobżenicy, np. 27 stycznia, 3 Maja, 1 września czy 11 listopada. Uczniowie pełnili honorowe warty przy Pomniku na Placu Wolności, nieśli biało-czerwone flagi na czele kolumny prowadzącej z kościoła na Plac Wolności.

Pani Mariola Nosek podziękowała raz jeszcze za tak liczne działania i – znając zaangażowanie uczniów – zapewniła, że w tym roku szkolnym będą również godnie reprezentować szkołę podczas lokalnych uroczystości patriotycznych.

Następnie Pani Dyrektor zwróciła się do uczniów, którzy ukończyli kurs ratownictwa medycznego. Przypomniała, że zajęcia z młodzieżą prowadził jeden z najlepszych wykwalifikowanych ratowników medycznych w kraju Damian Garlicki. Prowadzenie ćwiczeń przez tak dobrego fachowca zapewniło profesjonalne przygotowanie młodzieży do działań ratowniczych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani Mariola Nosek przypomniała dokonania młodzieży, udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Pile, zaszczytne miejsca zajmowane zawsze przez uczniów naszej szkoły. „Byłam i jestem pod wrażeniem Waszych jakże ważnych umiejętności” –powiedziała.

Młodzież podczas zajęć z edukacji z ratownictwa medycznego realizowanych przez dwa lata nauki w szkole, zdobyła wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, stanów zagrożenia życia, medycznych zabiegów naturalnych i zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednocześnie uczniowie nabyli pewności siebie, że mogą ratować życie i zdrowie drugiego człowieka w sytuacjach zagrożenia. Zajęcia odbywały się nie tylko w szkole ale również w Pile w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Tam w profesjonalnej sali do ćwiczeń zdobywali dodatkowe umiejętności. Mieli też możliwość ćwiczeń w karetce oraz zwiedzili i zapoznali się z Ośrodkiem Szkolenia Straży Pożarnej w Łubiance koło Torunia.

Z rąk p.Marioli Nosek oraz p. Lucyny Góra-Mrotek certyfikaty medyczne otrzymali następujący uczniowie klasy IIIa LO: Anna Kozłowska, Anna Smurawska, Sylwia Werner, Wiktoria Werner, Agnieszka Posieczek, Mariusz Staniewski i Michał Madajski,

Jesteśmy dumni z naszej młodzieży i cieszymy się z ich sukcesów. Gratulujemy!